A külügyminiszter bízik benne, hogy a kormány a demokrata vezetéssel is folytatni tudja azt a munkát, amit a Trump-adminisztrációval megkezdtek.
“Ősszel nem az történt, hogy egyszer csak gondoltunk valamit, és nekirontottunk az amerikai elnökválasztás egyik jelöltjének, hanem az, hogy az egyik jelölt Magyarországot egy autoriter államként állította be, ami egyértelmű sértés a magyar emberekre, a magyar nemzetre nézvést. Ezt nyilvánvalóan nem lehetett reakció nélkül hagyni” – mondta Szijjártó Péter az Mfor.hu-nak arról az esetről, amikor a megválasztott amerikai elnök, Joe Biden bírálta Magyarországot és kormányát.
"Nézzék, mi történik Belaruszban, Lengyelországban és Magyarországon!" – mondta tavaly októberben Biden, majd kijelentette, Trump elnök keblére öleli a világ összes banditáját. Szijjártó akkor "felszólította" a demokrata vezetőt, hogy magyarázza meg ukrajnai korrupciógyanús ügyeit. "Ez volt az az időszak, amikor a fia, hogyhogy nem az egyik fő ukrajnai energetikai vállalat egyik igazgatói pozícióját töltötte be” – mondta a tárcavezető.
Szijjártó az ügy folytatásaként most azt közölte:
Nagyon remélem, hogy az elkövetkezendő időszakban a magyar–amerikai kapcsolatok nem a sértegetésekről fognak szólni, nem a minősítgetésekről, hanem ahogy az elmúlt négy esztendőben, úgy ezután is a kétoldalú együttműködés lesz napirenden, és nem az egymásról alkotott vélemények sulykolása”.
A konfliktus ugyanakkor azóta sem oldódott meg. Mint mondta, “mi simítódjon el? Az, hogy minket autoriter államnak nevezett, vagy mi? Az teljesen evidens, hogy számunkra fontos a harmonikus együttműködés az Egyesült Államokkal, ezt számtalanszor kinyilvánítottuk már. Ha ez gesztusnak számít, akkor elmondtuk. A nagykövetünk folyamatosan tartja a kapcsolatot az amerikai vezetőkkel, politikusokkal, abban a körben is elhangzik ez rendszeresen.
Úgyhogy én ezt az egészet nem értékelném túl. Amerikában volt egy választási kampány, ahol nyilván némi túlfűtött hangulatban rólunk nem egy ezeréves államhoz méltó módon beszéltek, amire reagáltunk. Volt már ilyen, lesz is ilyen, nem csak az amerikaiakkal kapcsolatban”.
Szijjártó ezzel együtt azt is mondta, bíznak benne, hogy az újabb amerikai adminisztrációval tovább tudják folytatni azt a munkát, amit megkezdtek az előzővel. “Magyarország és az Egyesült Államok között soha olyan jó nem volt a politikai együttműködés, mint az elmúlt négy évben, ezt minden tárgyilagos elemzés ténynek veszi. Mi azt szeretnénk, ha ez folytatódna” – mondta a külügyminiszter.
És ezt megint nem minősítgetve, hanem a helyzetet tényszerűen leírva mondom. Én tárgyaltam 2014-ben is az amerikai külügyminisztériumban, és tárgyaltam 2018-ban is. Nem ugyanaz volt a hangulat, ez kétségtelen”.
Az interjúban szóba került a drága lélegeztetőgép-beszerzés ügye is. Erről Szijjártó azt mondta, hogy “a dolog üzleti részével soha nem foglalkoztam, mert az nem az én asztalom”. Majd úgy folytatta, hogy tavasszal egy dolog volt fontos, hogy ha valaki fel tudott kínálni megfelelő mennyiségű és minőségű lélegeztetőgépet, akkor arra azonnal le kellett csapni. “Ebben segítségünkre voltak közvetítők, ügynökök, ahogy más országokban is” – mondta.