A következő hetekben tömegesen kerülhetnek a rendszerbe az ellátásra szorulók.
Több mint felére esett vissza az orvos-betegtalálkozások száma az onkológiai páciensek esetében, írja a Népszava egy csütörtöki, zártkörű online sajtóbeszélgetés alapján, ahol a szakemberek a mellrákszűrésre hívták fel a figyelmet.
Az orvosok szerint nem lett kevesebb a daganatos beteg, csak sokan nem jutottak diagnózishoz az ellátórendszer kényszerű leállása miatt.
A lap azt írja, hogy az orvosok most arra számítanak, hogy a következő hónapokban tömegesen kerülhetnek a rendszerbe az ellátásra szorulók.
A szakma attól is tart, hogy olyan orvos-beteg találkozások is elmaradtak, amelyek indokoltak lettek volna, azaz lehetnek olyan rákbetegek, akiknek romlottak az életkilátásaik.
B. Papp László, a Gyógyulj Velünk Egyesület szóvivője elmondta, már eddig is óriásiak voltak a különbségek abban, hogy kinek van esélye meggyógyulni a rákból, ez azon is múlik, hogy az illetőnek ki az orvosa, hol kezelik, milyen gyors a betegútja, mennyi idő alatt jut el a patológiára, a műtétre, illetve utána a kezelésekre.
Az esélyegyenlőtlenség a járványidőszak alatt ráadásul még inkább nőtt, miközben a magánellátás jelentette „egérút is bezárult többé-kevésbé."
Korábban a hvg.hu-nak nyilatkozó szakértők is súlyos következményekre figyelmeztettek, abban az esetben, ha a járványügyi veszélyhelyzet miatt még sokáig szünetelnek a járóbeteg-ellátások, a szűrővizsgálatok és a hagyományos orvos-beteg találkozók. A járványhelyzet javulása óta fokozatosan nyitják újra az egészségügyet, nemrég a népegészségügyi szűrővizsgálatok is újraindultak.