Az önkormányzati választás eredménye kihathat a választási szabályok átalakítására is.
Több ponton is módosíthatják a választás szabályait, főleg az önkormányzati választási eredmények ismeretében – állítja a Blikk. Konkrét döntés még nincs, de a lap úgy tudja, hogy a kormányzati agytrösztökben már dolgoznak az ötleteken.
Az egyik lehetséges ötlet az, hogy csak politikai pártok és független jelöltek indulhatnának az önkormányzati választáson, azaz civil szervezetek vagy egyesületek színeiben nem indulhatnának közös jelöltek. Állítólag felmerült a választási regisztráció bevezetése is – ezt az ötletet az Alkotmánybíróság hét éve már elkaszálta, de azóta változott a testület összetétele.
A lap szerint az is lehetséges, hogy a parlamenti választáson eltörlik a 2012-ben bevezetett győzteskompenzációt. Ennek a lényege az, hogy a listás töredékszavazatok közé nemcsak az egyéniben nem győztes jelöltekre adott voksok számítanak most, hanem azok is, amennyi előnnyel a győztes nyert (vagyis amelyek már kvázi elvesztek). Ez a mindenkori győztest segíti még nagyobb előnyhöz, nagyrészt ennek tudható be a mostani kétharmad – csakhogy ha megváltoznak az erőviszonyok, akkor az új győztes is túlnyerheti magát.