Itthon hvg.hu 2019. november. 08. 13:39

Fővárosi Törvényszék elnöke reagált a bírói függetlenséget érintő kritikákra

Tatár-Kis Péter nem ért egyet a Magyar Bírói Egyesülettel.

Mint arról beszámoltunk, fegyelmi eljárást kezdeményezett a Fővárosi Törvényszék még Handó Tünde által megbízott elnöke, Tatár Kis Péter a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) egyik bírája, egyben az Országos Bírói Tanács egyik tagja, Vasvári Csaba ellen, mert Vasvári egy ügyében az Európai Unió Bíróságához fordult két kérdéssel.

Ezzel kapcsolatban a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) azt írta közleményében, hogy megdöbbenéssel értesültek a dologról, mert súlyosan veszélyezteti a bírói függetlenséget, ha bírót egy konkrét ügyben hozott határozata miatt igazgatási vezetője részéről retorzió érheti, mert ez ellentétes az Alaptörvényben és az Európai Unió alapokmányaiban lefektetett jogállamisági kritériumokkal.

Az egyesület szerint a fegyelmi eljárás kezdeményezésének ténye már önmagában is veszélyezteti a bírói függetlenséget, ezzel ugyanis valamennyi bírónak azt üzeni, hogy egyedi ügyben hozott döntéseinek – azok jogszerűségétől függetlenül – fegyelmi eljárás lehet a következménye.

Tatár-Kis Péter közleményben reagált.

„A Fővárosi Törvényszék elnökeként nem értek egyet a Magyar Bírói Egyesület azon álláspontjával, miszerint a bírói függetlenséget súlyosan veszélyeztető magatartás lenne etikai állásfoglalást kérni a bírák fegyelmi ügyeiben eljárni jogosult szolgálati bíróságtól, a bíró egyedi ügyben meghozott és a legmagasabb bírói fórum által törvénysértőnek minősített döntésével kapcsolatban. Attól a szolgálati bíróságtól, amely minden bírói fórumtól, igazgatási vezetőtől függetlenül és teljes mértékben objektív módon, sarkalatos törvénybe foglalt jogosultságainál fogva értelmezheti az egyes bírói magatartásokat az Etikai Kódex rendelkezései értelmezésével.

Különösen fontosnak tartom a helyzet bírói etikai tisztázását olyan súlyú ügyben, amelyben a Kúria már egyértelműen és határozottan állást foglalt azt törvénysértőnek minősítő határozatával, illetve maga a döntés is szakmai megrökönyödést és közfelháborodást váltott ki”

- írta a Fővárosi Törvényszék elnöke.

Hirdetés