Hét halálos áldozata biztosan van annak a hajóbalesetnek, amely szerda este történt Budapesten, a Parlament előtt. A hajón 35 ember utazott, a kétfős magyar személyzet mellett dél-koreai utasok voltak a fedélzeten. A hajó egy ütközés következtében, másodpercek alatt süllyedhetett el. Huszonegy embert még keresnek. A baleset másik részeséhez, egy nagy méretű hajóhoz rendőrök szálltak ki az éjjel..
Hét ember vesztette életét, és huszonegyen eltűntek, miután felborult és elsüllyedt egy hajó a Dunán Budapesten, a Parlamentnél szerda este negyed 10 körül. A halálos áldozatok számát Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője jelentette be hajnal fél 1-kor. A hajón 33 koreai állampolgár (köztük két idegenvezető) és kétfős hazai személyzet utazott.
Győrfi Pál azt mondta, hét embert tudtak kimenteni, őket kórházba szállították kihűlés miatt, stabil állapotban vannak. A többi huszonegy ember hollétéről nincs információ. Az M1 arról tudósított, hogy gyermekmentőt is küldtek azonnal helyszínre, később a dél-koreai nagykövetség munkatársára hivatkozva megerősítették, hogy gyerek is volt a hajón.
A tragikus balesetet a Hableány nevű városnéző hajó szenvedte el a Kossuth tér közelében, miután vélhetően összeütközött egy másik hajóval. A hírek szerint a hajóroncsot órákkal a baleset után, hajnal 1 után megtalálták a Margit híd közelében, arrafelé éjjel kettőkor is egy tűzoltóhajó és egy rendőrségi motoros cirkált.
Egy helymeghatározó applikáció szerint itt a hajó
A part pesti oldalához lehet közel a roncs, 20-30 méterre a parttól, hajnal kettő körül az újságírók több búvárt láttak ott lemerülni. Kollégánk a helyszínről azt jelentette, hogy a híd környékén nagyon sok a vízirendőr, nagy az aktivitás. A fenti hajókövető adatbázisban látszik a hajó utolsó helyzete, és az is, hogy a Hableány nagyjából akkor adott le utoljára jeleket, amikor a baleset történt.
A kutatás
Ezen a felvételen látszódhat a baleset
Az Időkép felvételén elméletileg látható a Parlament előtt nem sokkal 21 óra után történt baleset, de egyértelműen nem vehető ki, mi történt. A Magyar Hang értesülései szerint a Viking Sigyn nevű nagy méretű kabinos kirándulóhajó ütközött neki a nála jóval kisebb Hableánynak. A céget próbáltuk elérni, de a neten talált telefonszámon egy automata annyit mondott be, hogy munkaidőben érhetők el.
A Viking Sigyn szerda éjjel nem messze a Margit hídtól, a Carl Lutz rakpartnál horgonyozott, éjjel 3 előtt nem sokkal rendőrök jelentek meg a hajónál, kollégánk a helyszínen volt:
Első bejelentkezésünk a helyszínről
Az elsüllyedt hajót üzemeltető cég, a Panoráma Deck szóvivője, Tóth Mihály a baleset okát nem tudja, szerinte annyi biztos, a Hableány másodpercek alatt süllyedt el. Mentőmellények voltak a hajón, azonban Tóth szerint kérdéses, hogy azt az utasok, illetve a legénység fel tudta-e venni. A hajó olyan gyorsan süllyedt el, hogy vészjelzést sem tudott leadni. Egy rutinszerű városnéző kiránduláson történt a baleset, a hajó Tóth szerint műszakilag rendben volt.
Tóth Mihályt az éjszaka folyamán többször is felhívtuk, negyed kettőkor azt mondta, nekik sincs információjuk arról, hogy igaz-e az egyelőre megerősítetlen hír, hogy a hajó kapitánya is az áldozatok között volt. A szóvivő azt mondta:
nagyon aggódnak a kollégájukért, de nem tudnak róla semmit.
A szerda esti kirándulás utaslistájából Tóth Mihály szerint egyébként csak egy régebbi áll a társaság rendelkezésére. Ha ugyanis az előre leadotthoz képest van új felszálló, azt a helyszínen rögzítik, és a nap végén frissítik az adatokkal az irodában lévőt. A friss utaslista azonban a hajóval együtt elsüllyedt, így egyelőre csak annyi biztos, hogy az előre leadottnál eggyel több idegenvezető volt a hajón. A Hableányt a szóvivő elmondása szerint szerda estére egy állandó, távol-keleti beutaztatással foglalkozó partnerük bérelte ki, a társaság egyelőre nem vette fel velük a kapcsolatot.
Tóth Mihály azt nem tudta megmondani, melyik hajó ütközhetett a Hableánynak, de azt mondta, most nem a történtek rekonstruálása, hanem – amíg ember van a vízben – a mentés az elsődleges feladatuk, a baleset körülményeinek felderítése később sem az ő, hanem a hatóságok feladta lesz. Ehhez várhatóan a repülési adatbázisokhoz hasonló műholdas hajókövető rendszerek felvételeit fogják felhasználni.
A környéket egyébként teljesen lezárták, a bámészkodókat is elküldik, az autókat visszafordítják. A vízi rendészet hajói, mentőhajók és tűzoltóhajók segítik a mentést. A Petőfi téren több rendőr-, mentő- és tűzoltóautó van. A mentőszolgálat vezetője azt mondta, "17 egységgel" vannak a helyszínen, de kint van a honvédség is. Rendkívül nagy erőkkel folyik a kutatás, a rendőrség csütörtök reggel 10-re hirdetett sajtótájékoztatót.
A helyszínen volt Pintér Sándor belügyminiszter, jelenleg is ott van a koreai követség képviselője és Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár is, aki a kormány nevében részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. A sérülteket az utaslista alapján tudták azonosítani.
Ez a hajó süllyedt el, 60 fő befogadására képes
A mentést a Duna teljes magyarországi szakaszára kiterjesztették, a mentőszolgálat vezetője azt mondja, a Margit és a Lánchíd között már nem találnak embereket. A víz sodrása olyan erős, hogy Csepel-sziget után is találtak sérülteket, illetve az M1 tudósítója egy tűzoltóra hivatkozva azt mondta, az M0-s hídnál találtak egy holttestet, de később pontosította, hogy ott csak készültség van, ahogy a Kopaszi-gátnál is. A baleset miatt a rendőrség a Margit híd és az Erzsébet híd között hajózási zárlatot rendelt el.
Az M1-nek Szatmári Zsolt, az Érdi Nemzetközi Katasztrófavédelmi szakbúvároktató azt mondta: jelenleg minden akadályozza a mentést, az időjárás, a víz hőmérséklete és a Duna gyors folyása. Solymos András hajómérnököt is megszólaltatta a csatorna, ő azt feltételezi, navigációs problémáról lehetett szó, lehet, hogy a nagy hajó nem vette észre a kis hajót, de nem tudja, hogy a kis hajó miért nem tért ki. Ez egy nyitott kérdés, amit a vizsgálatoknak kell tisztázni, mondta. A rossz idő miatt a turisták valószínűleg nem a hajó külső részén voltak, hanem bent, ahonnan viszont nehéz kijutni, ráadásul senki nem mentőmellényben üldögél egy sétahajó fedélzetén, ruhában viszont mentőmellény nélkül nem lehet sokáig úszni.
Zacher Gábor toxikológus szerint kiszámíthatatlan, hogy milyen sérüléseket szenvedtek a hajóbaleset sérültjei, a lehűlés komoly fenyegetést jelent.
Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az M1-nek azt mondta, a Duna árad, nő a vízszint, jelenleg 5 méteres, és nagyon erős a folyó sodrása. A víz hőmérséklete 10-15 fok.
Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnöke a Hír Tv-ben azt mondta, sürgősségi mentőhajóval mentek azonnal a helyszínre, majd a hajójukkal a szabadkikötőig átnézték a területet, és találtak is egy holttestet, de nem a balesettel összefüggésben. Később szonároztak, hogy lokalizálják, hogy hol a hajó. Vízművek hajói is a helyszínen vannak, mindenki túlélőket keres. A tragédiáról a BBC is beszámolt, vezető anyagban.