Itthon hvg.hu 2019. május. 09. 11:28

Megdöbbentette a menekültügyi főbiztost az afgánok kitoloncolása

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint a történtek kirívóan sértik a nemzetközi és az uniós jogot.

Ahogy korábban a BBC értesüléseire hivatkozva megírtuk, kedden este sikertelenül próbált meg hazatoloncolni három afgán családot Magyarország. Később aztán megérkezett a hivatalos közlemény a történtekről, amelyből kiderült: a Frontex légi kitoloncolási műveletének keretében Magyarország 17 afgán állampolgár hazatoloncolását szervezte meg. Közülük végül 11 fő Szerbia felé hagyta el a röszkei tranzitzónát, egy ötfős család kitoloncolását pedig átmenetileg felfüggesztette az Emberi Jogok Európai Bírósága.

A történtekről csütörtökön közleményt adott ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az UNHCR. Azt írták:

Mélységesen megdöbbentő, és kirívó megsértése a nemzetközi és az európai uniós jognak, hogy Magyarország az ország elhagyására kényszerített afgán menedékkérő családokat.

A szervezet a végül Szerbia felé távozó két – négy felnőttből és hét gyerekből álló – családról azt írta: január óta tartották őket őrizetben a röszkei tranzitzónában. A közlemény szerint a hatóságok május 7-én éjszaka a határkerítés egyik kapujához kísérték őket, és nem hagytak nekik más választást, mint vagy visszamennek Szerbiába, vagy repülőgéppel hazaszállítják őket Afganisztánba egy a Frontex, azaz az Európai Unió határőrizeti ügynöksége által indított járattal.

Az ENSZ menekültügyi főbiztosa, Filippo Grandi a történtek nyomán úgy fogalmazott: "Az, ahogyan ezekkel a családokkal bántak, beleértve azt, hogy a nélkül távolították el őket Magyarország területéről, hogy érdemi erőfeszítést tettek volna a menedékkérelmük áttekintésére, rendkívül elkeserítő. Ezeknek a családoknak az ügye ismételten alátámasztja a mélységes aggodalmainkat azzal kapcsolatban, ami Magyarországon történik, ahol a menedékkérőket nem a kérelmük tartalma alapján utasítják el, hanem pusztán azért, mert Magyarország megszorító jellegű törvénye alapján a kérelmüket automatikusan elfogadhatatlannak minősítik."

Az UNHCR kitért arra is, hogy munkatársainak tranzitzónáknak ahhoz a részéhez nincsen hozzáférésük, ahol a kitoloncolás végrehajtása előtti időszakban az érintett családokat fogva tartották, ezért csak az afgánok elmondásaiból tudják, hogy a magyar hatóságok öt napon át nem adtak enni a felnőtt családtagoknak.

Az EJEB döntése nyomán a tranzitzónában maradt öttagú családról a UNHCR azt írta: továbbra is aggódnak amiatt, hogy milyen sors várhat rájuk. Velük együtt jelenleg mintegy 40 menedékkérő vár kitoloncolásra.

A menekültügyi szervezet ismét felszólította Magyarországot, hogy ne tegyen semmi olyan lépést, amelynek célja, hogy embereket visszaküldjön a származási országukba vagy bármilyen más módon eltávolítsa őket Magyarország területéről, a nélkül, hogy megfelelő módon megvizsgálta volna a menedékkérelmüket. Azt is elvárják, hogy a magyar kormány biztosítsa, hogy az őrizetében lévő és gondoskodása alatt álló valamennyi menedékkérő kapjon enni, az emberi jogi törvényeknek és a kormány törvényi kötelezettségeinek megfelelően.

Az európai hátőrizeti ügynökségnek, a Frontexnek pedig azt javasolják, hogy ne támogassa Magyarországot azoknak a hazaküldésről szóló döntéseknek a végrehajtásában, amelyek nincsenek összhangban a nemzetközi és az európai joggal.

Hirdetés