Egy fél ország kíváncsi most, vajon miről hallgathatták meg a hozzánk menekült volt macedón kormányfőt, Nikola Gruevszkit. A Helsinki Bizottság eljátszott a gondolattal.
Továbbra is forró téma a hazájában korrupció miatt börtönre ítélt volt macedón kormányfő, Nikola Gruevszki ügye, aki néhány nappal ezelőtt menekült Magyarországra.
Az albán rendőrség szerint az expolitikus kétségkívül illegálisan és gyalog jutott át Macedóniából Albániába, és arra is van tippjük, hol és hogy léphette át a határt.
Mivel azt továbbra sem tudni, miről hallgatták meg Gruevszkit a magyarországi menedékjogi eljárásban – hiszen az elhangzottak most is titkosak a közvélemény előtt – a Helsinki Bizottság megpróbálta rekonstruálni, hogyan nézhetett ki a folyamat. Vannak ugyanis kérdések, amelyeket mindenképpen fel kell tenni az ügyintézőnek egy menekültügyi meghallgatás során.
A Helsinki szerint egy elképzelt folyamatról van tehát most szó, azonban, mint írják, van kapcsolat a hazai menedékeljárások valóságával. Íme a legjobb kérdések:
- Hány évre ítélték el?
- Ha tudta, hogy ez bűncselekmény, akkor miért követte el?
- Miért nem vonult börtönbe?
- Miért pont a magyar követségre?
- Kivel, kikkel beszélt ott?
- Az útja során érintett országokban miért nem nyújtott be menekültkénti elismerés iránti kérelmet?
- Miért nem egy közelebbi biztonságos országba menekült?
- Van-e Önnél esetleg valamilyen tárgyi bizonyíték, amivel a történetét alá tudja támasztani?
Nikola Gruevszki Magyarországra szökéséről itt olvashatnak további részleteket.