Itthon hvg.hu 2018. június. 22. 19:42

Több százan tüntettek az MTA függetlenségéért

A Momentum szervezett tüntetést a Magyar Tudományos Akadémia függetlenségének megőrzéséért az MTA épületéhez azután, hogy a kormány a költségvetésének jó részét magához vonná. Az eseményen több százan vettek részt.

A Momentum Mozgalom a Facebookon „Álljunk ki a tudásért!" címmel szervezett eseményt, ebben azt írják, tavaly ilyenkor csaknem százezren vonultunk utcára a CEU-ért, most, egy évvel később a Magyar Tudományos Akadémia, és a magyar tudományos élet függetlensége a tét. A kormány az MTA támogatásának átszervezésével és csökkentésével egy újabb lépést készül tenni az akadémiai szféra leszabályozása felé, mi viszont úgy gondoljuk, hogy a tudományt nem szabad keretek közé szorítani - írják.

Az index beszámolója szerint néhány százan tüntettek a budapesti Széchenyi téren, az MTA épülete előtt pénteken délután. Az eseményen Gyetvai Viktor diáktüntető szólalt fel:

Oroszországban lerombolták a Tudományos Akadémiát, erre készül a kormány is. Ezt akarjuk? 

– tette föl a kérdést.

Szűcs Zoltán Gábor, a Magyar Tudományos Akadámia politológusa is felszólalt, ő azt mondta, a kormány bármit áterőszakol a parlamenten, de szerinte semmilyen érv nem szólt az MTA átalakítása mellett, amit tesznek, az csupán erőszak, ami ellen kiállni kötelesség.

Az eseményt a Mérce a Facebookon élőben közvetítette, ez itt érhető el:

A tüntetésen felolvasták az MTA elnökségének a kormányhoz intézett kérését is. Ebben az áll:

ragaszkodnak hozzá, hogy a kormány tartsa tiszteletben a Magyarország alaptörvényében foglaltakat, azaz a tudományos kutatás szabadságát és az MTA intézményeinek működésbeli függetlenségét.

A kormány az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz vonná az akadémiai kutatóközpontok támogatásának jelentős részét, több mint 20 milliárd forintot, ezért az akadémikusok attól tartanak, a kormányzat így szerezne befolyást az MTA felett. 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.