Itthon hvg.hu 2018. június. 19. 14:50

Orbán nem hátrál, csak késleltette a csapást: jön a migrációt segítő szervezetek különadója

A Stop Soros csomag helyett az adótörvénnyel fogadják el a migrációt segítő szervezeteket sújtó különadót.

25 százalékos bevándorlási különadót kell fizetnie a bevándorlást segítő szervezeteknek – ezt is tartalmazza a kedden a parlament elé kerülő adótörvény. Erről külön közleményt is kiadott a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztérium. Azt írták, minden eszközzel megvédenék az országot az illegális migrációtól, így a "migránsok betelepítését tiltó alkotmánymódosítás" és a Stop Soros törvénycsomag mellett adóztatással is fellépnek a migráció szervezése ellen.

"Az illegális migráció elleni védekezés jelentős pénzügyi terheket jelent a magyar költségvetésnek, így közvetve a magyar embereknek. Ezért a kormány azt javasolja, hogy a közteherviselés jegyében a bevándorlást segítő szervezetek fizessenek bevándorlási különadót, amelynek mértéke 25 százalék. A bevándorlási különadóval kapcsolatos feladatok – mint ahogyan minden adóval kapcsolatos feladat – az adóhivatal hatáskörébe tartoznak majd."

Az adótörvény időközben felkerült az Országgyűlés honlapjára, abból úgy tűnik, nem csak a külföldről származó bevételeket sújtja. A javaslat általános indoklása szerint "az adókötelezettség kiterjed a Magyarországon zajló bevándorlást segítő tevékenység anyagi támogatására (függetlenül a támogató és a bevándorlást segítő szervezet honosságától), továbbá a bevándorlást segítő Magyarországon bejegyzett szervezet működésének anyagi támogatására (függetlenül attól, hogy e szervezet hol folytatja tevékenységét)".

Meghatározzák azt is, mi a bevándorlást segítő tevékenység. Ide tartozik

  • a bevándorlás előmozdításával összefüggő média kampányok, média szemináriumok folytatása, és az abban való részvétel,
  • a hálózatépítés és működtetés,
  • a bevándorlást pozitív színben feltüntető propaganda tevékenység, ha ezeket a bevándorlás (emberek véglegesnek szánt áttelepülése lakóhelyük szerinti országból más országba) ösztönzése érdekében végzik.

Az előző ciklusban benyújtott Stop Soros törvénycsomagban a 25 százalékot "bevándorlási finanszírozási illeték" néven vonták volna el a szervezetektől. Ott a külföldről származó pénzbeli vagy vagyoni jellegű juttatás 25 százalékát vonták volna el. Ha nem fizettek volna, a NAV a be nem fizetett illeték kétszeresének megfelelő összegű bírságot szabhatott volna ki.

Ez a passzus a választás után beadott Stop Soros törvénycsomagból kimaradt, Tordai Csaba alkotmányjogász akkor azt mondta, ez az egyik pont, melyet a Velencei Bizottság a korábbi gyakorlata alapján kifogásolt volna.

A Velencei Bizottság végzett a Stop Soros vizsgálatával – a hivatalos jelentés jövő péntekre készül el, az előzetes változatot már megkapta a kormány –, a szervezet elnöke azt kérte, a Parlament ne fogadja el szerdán a törvénycsomagot, vagy vegyék figyelembe az észrevételeit. Orbán a HírTV-nek nyilatkozva megüzente, megvan a többség, megszavazzák a törvényt.

Arra is van forgatókönyve, ha ez esetleg nem tetszene a Néppártnak: belengette, hogy bevándorlásellenes pártformációt hoz létre a jövő évi EP-választásra.

Nem a bevétel a cél

A bevándorlást segítő szervezetek különadójából aligha számít komoly bevételre a kormány, a múlt héten benyújtott költségvetés bevételi oldalát részletező táblázatban nem is találunk ilyen sort, így azt leginkább a gazdálkodó szervezetektől származó „egyéb bevételekhez” tudnánk besorolni. Ott pedig összesen – tehát nem csupán ebből az új adónemből – egymilliárd forintos növekménnyel számolnak a tárcánál.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.