Három párbeszédes képviselő jutott be a parlamentbe, az önálló frakcióhoz viszont öt ember kell, így trükközni kellett.
Frakciószövetségben dolgozik a parlamentben a jövőben az MSZP és a Párbeszéd – jelentették be az MSZP választmányi ülése után. Önálló frakcióhoz minimum öt ember kell, amit ki kellett matekozni, a Párbeszédnek ugyanis csak három jelöltje jutott be. Ketten listáról, Karácsony Gergely listavezető – aki átadja majd mandátumát –, illetve Tordai Bence, Szabó Tímea pedig egyéniben.
Az együttes Szabó Szabolcs az LMP-frakcióba ülhet be, Mellár Tamás független jelölt – úgy tudni – nem akar frakciótag lenni, a szocialisták pedig majdnem elhappolták Bősz Anett liberális politikust, így bajban volt a Párbeszéd. Végül a megoldás szombat délutánra az lett, hogy Bősz Anett hozzájuk ül be, egy szocialista, Burány Sándor pedig átül a Párbeszédhez – megtartva MSZP-tagságát –, így létrejöhet az önálló frakció, ami több pénzt és több parlamenti lehetőséget jelent.
Hiller István MSZP-s választmányi elnök szerint 1989 óta a legfontosabb ülésen és döntésen van túl a választmány, ez pedig az, hogy a két frakció szövetségben működjön tovább. Arról is beszélt, a választási eredmények értékelése még zajlik, egészen a június 17-re összehívott tisztújító kongresszusig. Karácsony Gergely szerint "több szövetségre van szükség", ezt üzenik a választási adatok is. "Az emberek szélesebb szövetséget akarnak, mint a pártok." A következő négy évben ezen dolgoznak majd, 3 hónap alatt ugyanis nem lehet csodát tenni.
A hvg.hu kérdésére, hogy a Jobbikkal milyen együttműködés lesz – például a Parlamentben –, Hiller István azt mondta, "majd meglátjuk, melyik Jobbikkal".
Arra, hogy a választási eredmény elemzéséből milyen következtetést tudnak levonni – nagyjából 320 ezerrel csökkent a baloldali szavazótábor négy év alatt, a 10 ezer fő alatti településekről pedig gyakorlatilag eltűntek –, Karácsony azt mondta, "nem jött létre együttműködés a demokratikus oldalon, az ország bizonyos pontjain a változást akarók a Jobbikot látták esélyes kihívónak, és sokan átszavaznak". A baloldal csak Budapesten, illetve a nagyvárosokban volt esélyes, Karácsony szerint "jobban meg kell érteni a vidék társadalmát".