Itthon hvg.hu 2018. április. 13. 15:13

A világhírű magyar fizikust is a kormány ellenségének tartják a Figyelőnél

Az MTA külső tagja, a hálózatkutató Barabási Albert-László is felkerült a kormányközeli Figyelőben közölt, úgynevezett "Soros-listára".

A Figyelő csütörtökön közölt cikket a "Spekuláns emberei" címmel, melyben listába szedték azokat a kormány által ellenségeknek vélt személyeket és szervezeteket, amelyeket és akiket a cikk szerint Soros Görgy pénzel, mint egy "zsoldoshadsereget".

Erre a listára került fel a világhírű magyar fizikus, a hálózatkutatással foglalkozó Barabási Albert-László is, az Amerikai Fizikai Társaság, továbbá a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. Barabási Albert-László munkája nyomán vált fontos kutatási területté a skálafüggetlen hálózatok tanulmányozása, munkahelyei között olyan, a világelithez tartozó oktatási intézmények sorakoznak, mint a Bostoni Egyetem és a Harvard.

Stiller Ákos

Barabási Albert-Lászlót az Orbán Viktor által is nem egyszer említett "zsoldoshadsereg" egyik tagjának tartják a Figyelőnél, a cikk szerint a magyar fizikus a lista második helyén áll – ezt maga a tudós is szóvá tette a Facebook-oldalán. A hálózatkutató sejtése szerint a CEU-ügyben tett korábbi kiállása miatt kiáltották ki kormányellenségnek, mikor az egyik nemzetközi tudományos magazinban számolt be a Közép-európai Egyetemet ért kormányoldali támadásokról. Barabási-Albert László ez ügyben később nyílt levelet írt Áder Jánosnak.

Számomra is vannak értékek, amelyek politika fölöttiek. Ilyen a minőségi oktatás, amely egy tudásalapú világban elengedhetetlen. Így oktatóként és kutatóként úgy érzem, hogy a Közép-európai Egyetem ellehetetlenítését célzó, parlament által tegnap megszavazott törvénymódosítás messzemenően ellentmond a magyar nemzet tudományba és oktatásba vetett hitének és büszkeségének

– írta akkor a világhírű fizikus.

A poszthoz egy kommentelő professzorkollégája azt írta, szerinte Barabási nem korábbi állásfoglalásai miatt került fel a lista második helyére, hanem azért, mert a CEU-ról szóló Wikipédia-szócikkben is ő a második az ott dolgozó tanárok listáján, és a Figyelő "tényfeltáró" cikkébe egyszerűen onnan másolták a névsort.

Hirdetés