A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a tanár nem sértett jogszabályt, nem érheti retorzió. A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalnál viszont úgy vélik, hogy igenis munkaidőben nyilatkozott, és az iskolát csak az igazgató képviselhette volna.
Az érintett komáromi szakgimnázium igazgatója jegyzőkönyvet íratott alá azzal a tanárral, aki nyilatkozott az RTL Híradónak az intézményben található szégyenfalról. A jegyzőkönyvben az szerepelt, hogy a tanár az igazgató engedélye nélkül nyilatkozott – hangzott el a csütörtöki RTL Híradóban.
A szégyenfalon azon diákok neve és osztálya olvasható, akik igazgatóit kaptak. A Független Diákparlament hívta fel a figyelmet minderre, és jelezték: szerintük ez egy jogsértő módszer. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, Péterfalvi Attila ugyancsak jogsértőnek nevezte a szégyenfalat, mert nem tartozik az egész iskolára, hogy milyen büntetést kapnak az egyes diákok. Az oktatási jogok biztosa szintén jogellenesnek nevezte a gyakorlatot.
A számon kért tanár csütörtökön már neve és arca vállalásával nyilatkozott. Szerdán még azt kérte, ne legyen felismerhető.
A jegyzőkönyvet, amelyet aláíratott vele az igazgató, megmutatta az RTL Klubnak. Felrótták neki, hogy munkaidőben, az igazgató felkérése és engedélye nélkül nyilatkozott, miközben az intézményt az igazgató képviseli.
A tanár elmondta: nem igaz, hogy munkaidőben nyilatkozott, mert akkor éppen lyukas órája volt. Azt mondta: nem közölték vele, miért vettek fel jegyzőkönyvet. „Nem hiszem, hogy magyarázattal tartozom itt bárkinek is” – tette hozzá.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint ebben az esetben az igazgatónő kissé túlértékelte a saját maga lehetőségeit. A köznevelési törvényben valóban szerepel, hogy az iskolát az igazgató képviselheti, de ugyanez a jogszabály azt is tartalmazza, hogy a nevelőtestület véleményt nyilváníthat az intézményt érintő kérdésekben. Mendrey László szerint semmilyen retorzió nem érheti a nyilatkozó tanárt, mert nem sértett jogszabályt.
Az RTL Híradó csütörtökön is kereste a szakgimnázium igazgatóját, de most sem akart nyilatkozni.
Az iskola a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalhoz tartozik, amelynek az az álláspontja, hogy a tanár szerintük a munkaidejében nyilatkozott.
Szerdán annyit közöltek, hogy belső vizsgálatot indítottak, és a jövőben a hirdetőtáblán a tanulók személyes adatait nem tüntetik fel.