A parlament továbbra is olyan határozati javaslatot készül elfogadni a Czeglédy Csaba ügyében, amely bizonyítékok és jogerős ítélet nélkül lényegében már bűnösként kezeli az ellenzéki politikust.
Kedden szavaz az országgyűlés arról a Németh Szilárd, Gulyás Gergely és mások által benyújtott határozati javaslatról, amely felkéri a kormányt, rendezze annak a „mintegy ezer fiatal munkavállalónak” a kárát, akik nem kapták meg diákszövetkezet keretében végzett munkájukért a fizetséget a költségvetési csalással gyanúsított Czeglédy Csaba szombathelyi önkormányzati képviselő (MSZP–DK–Együtt) munkaerő-közvetítő cégétől.
A javaslatról már korábban beszámoltunk és felhívtuk a figyelmet, hogy a szöveg szerint Czeglédy és társai „tudatosan megkárosítottak” ezer munkavállalót, miközben az ügyben nem hogy jogerős ítélet nincs, hanem még vádirat sem. Az Alaptörvény XXVIII. cikk (2) bekezdése ezzel szemben kimondja: „Senki nem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata nem állapította meg.”
Továbbá a jelek szerint annak ellenére sem változtatnak az ezer károsultról szóló részen, hogy az Origo hírportál október 26-án kénytelen volt közzétenni: „Valótlanul állítottuk, hogy a károsultak száma meghaladja az ezer főt, a követelésük mértéke pedig megközelíti a százmillió forintot. Ezzel szemben a valóság az, hogy … a károsultak száma nem haladja meg az ezer főt, hanem 11 fő, a követelésük mértéke pedig nem közelíti meg a százmillió forintot, hanem mindösszesen 802.822,- Ft.”
Miközben a nyomozás még folyik, Budai Gyula Fidesz-képviselő bizonyítékok említése nélkül több célzást tett arra, hogy az eltűnt pénzből a Czeglédyt az önkormányzati választáson indító baloldali pártok húzhattak hasznot. Két párttársa, Boldog István és Pócs János pedig benyújtott egy módosító indítványt. Eszerint az országgyűlés arra is kérje fel a kormányt, „hogy – ha a Human Operator Zrt. [Czeglédy cége] a kárrendezésre kifizetett összeget a kormány számára nem téríti meg, és bizonyított, hogy a bűncselekménnyel szerzett vagyon pártfinanszírozási célt szolgált – tegyen lépéseket azért, hogy a követelés Czeglédy Csaba pártcsaládjának tagjai, a Demokratikus Koalíció és az MSZP részére biztosított állami támogatásokból legyen érvényesíthető.”
Ezt a gazdasági bizottság támogatta, ám a törvényalkotási bizottság nem. Csütörtöki ülésén megtartotta az eredeti, enyhébb – bár továbbra is gyanúsítást tartalmazó – szövegváltozatot. Várhatóan ezt szavazza meg kedden a kormánypárti többség: az országgyűlés „indokoltnak látja annak vizsgálatát, hogy a Human Operator Zrt. tevékenységének volt-e köze azon balliberális pártok finanszírozásához, amelyeknek Czeglédy Csaba a mai napig képviselője a szombathelyi közgyűlésben”.