A pszichiátriai gondozókban dolgozó szakemberek sokszor annyira túlterheltek, hogy sokkal kevesebb depressziós, szorongásos tünetekkel küszködő beteg tudnak ellátni az ideálisnál. A magánellátást pedig sokan nem tudják megfizetni.
Kevés pszichés betegnek tudnak segíteni itthon, mert nincs elég államilag finanszírozott hely a kezelésekre. Magyarországon 560 ezer mentális beteg él, de csak töredékük, nagyjából 90 ezren jutnak hozzá valamilyen pszichoterápiához – hangzott el az szombati RTL Híradóban.
Szakértők szerint nincs elég állami támogatás, sokak számára ezért nem elérhető egy egyszerű „beszélgetős” terápia sem.
Oriold Károly, a Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány alapítója elmondta: a magyarországi pszichés betegek között a szorongók vannak a legtöbben, körülbelül 160 ezren, és nagyon sok gyógyszert fogyasztanak. A terápiát kapók száma százezer alatti, és a magánellátást sokan nem tudják megfizetni.
Sok vidéki településen ráadásul egyáltalán nincs semmilyen terápiás lehetőség. Ha pedig van, hosszú lehet a várólista, akár több hónap is.
Perczel Forintos Dóra egyetemi tanár, szakpszichológus szerint a pszichiátriai gondozókban többnyire a gyógyszert igénylő, súlyosabb állapotban lévő betegek kezelése folyik, gyakran túlterheltek a szakemberek, pszichoterápiára nem mindig jut már idő.
Pedig a kezeletlen depresszió, szorongás, alkoholizmus költségei jóval nagyobbak annál, mintha mindenki számára elérhetővé tennék a pszichoterápiát.
A szakember úgy magyarázta: a depresszió nem olyan, mint egy influenza, a beteg nem pár napra, hanem több hónapra is kieshet a munkából. Az sem megoldás, ha nem vallja be, hogy baj van, mert így viszont a munkatársait terhelheti, és nem tud a gyógyulásra sem koncentrálni.
Ráadásul a pszichiátriai betegségek hozzájárulhatnak a daganatos, szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
Az RTL Híradó megkérdezte volna az Emmitől, hogy tervezik-e emelni a pszichoterápiák állami támogatását, de a tárcától egyelőre nem reagáltak a megkeresésre.