Akár heteken belül megindulhat egy újabb kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen.
Heteken belül megkezdődhet a következő kötelezettségszegési eljárás Magyarországgal szemben a menekültügyi megállapodás megszegése miatt - írja a HírTV. A 2015-ös megegyezés szerint ugyanis 160 ezer menekültet kellene szétosztani az EU-ban, de Magyarország és Szlovákia erre nem hajlandó, illetve Csehország is leállította a programot.
"El fogom kezdeni a kötelezettségszegési eljárásokat. Higgyék el, nem örülök, hogy ezt kell mondanom, de meg kell tennem, mert a bizottságnak a szerződéseket kell védenie, másrészről politikai, erkölcsi és jogi kötelezettség, hogy tiszteletben tartsuk és alkalmazzuk, amit együtt eldöntöttünk" – jelentette ki az EU migrációs biztosa, Dimitrisz Avramopulosz még május közepén.
Az Európai Parlament néppárti elnöke, Antonio Tajani pedig szerdán egy konferencián közölte, szükség esetén kötelezettségszegési eljárást kell indítani azon tagországok ellen, amelyek nem hajtják végre a kötelező kvóták felállításáról szóló korábbi döntést.
"Az európai jogszabályokat tiszteletben kell tartani. Ha megegyezés született az Európai Tanács szintjén, és ezt nem teljesítik, az Európai Bizottságnak kötelezettségszegési eljárást kell indítania bármely tagállammal szemben, hiszen ez egy kötelezettség megsértését jelenti. Az eljárás megindítása vezethet később a probléma megoldásához, de ha ez nem sikerül, akkor eljuthatunk a pénzügyi szankciók, büntetések kiszabásához is" – fogalmazott az EP elnöke.
Az MTI azt írta, az Európai Bizottság várhatóan jövő szerdán fogja bejelenteni, hogy miképpen kíván fellépni a "renitens" tagállamok, így Magyarország ellen.
Egyébként a menekültek szétosztásáról szóló uniós döntés az, amit Magyarország és Szlovákia az Európai Unió bíróságán megtámadott. Erről itt olvashat bővebben.