Május elején hozta nyilvánosságra nagy port kavaró jelentését a gödi Topház Speciális Otthonról a MDAC jogvédő szervezet; beszámolójuk szerint embertelen állapotok uralkodtak az intézetben: több lakónak voltak nyílt, kezeletlen sebei, sokan alultápláltnak tűntek, és olyan is akadt, akit valamiféle rögtönzött kényszerzubbonnyal kötöztek le az ápolók. Az Emmi most publikálta a jelentés nyomására elindult rendkívüli vizsgálat eredményeit.
A jelentést készítő Mental Disability Advocacy Centre a Topház azonnali bezárására szólította fel akkor a kormányt. Úgy tűnt, erre a Balog Zoltán vezette minisztérium is hajlik, mert elítélő közleményükben belengették, hogy "a közeljövőben" bezárásra kerülhet az otthon.
Erről azonban egy szót sem szól az a cselekvési terv, amit csütörtökön – vagyis az MDAC riportja után majd egy hónappal – publikált a minisztérium.
Az elrendelt rendkívüli vizsgálat nyomán elkészült jelentéshez csatolt intézkedési terv 30 pontot tartalmaz, ezek egy részét azonnali hatállyal vagy július közepéig kell végrehajtani.
Az intézkedései terv legfontosabb pontjai:
- Felvételi zárlatot rendelnek el, hogy csökkentsék az ellátott személyek számát
- Csökkentik a lakószobák létszámát: 5-6 főről 4-re.
- Nem lehet több ellátott, mint az engedélyezett férőhelyszám. Ezt július 20-ig kell megvalósítani.
- Ugyanez a határidő érvényes az intézet “átfogó és független” pénzügyi átvilágításának lefolytatására.
- Ugyancsak július végéig emelni fogják a gondozók létszámát, illetve a súlyos, halmozottan sérült fogyatékos és autista lakók ellátásra specifikus tudással rendelkező szakember vesznek fel.
- Haladéktalanul meg kell kezdeni az épület állapotának felmérését, és pótolni kell a hiányzó kilincseket, a WC-ülőkéket stb.
- Július végéig meg kell oldani a kiskorúak és a felnőttek, illetve kiskorú lányok-fiúk elkülönítését. Ugyanez vonatkozik az enyhe, a középsúlyos és a súlyos értelmi fogyatékosok ellátására.
- Azonnali hatállyal biztosítani kell, hogy legyen az intézetben felnőtt háziorvos.
- Továbbképzést szerveznek a gondozóknak, hogy kezelni tudják az agressziót, illetve a kiégés elkerülésének érdekében pszichológiai segítséget biztosítanak számukra.
- Július végéig személyesebbé, meghittebbé kell tenni az intimszoba berendezését.
- Azonnali hatállyal be kell szüntetni a korlátozó intézkedésekhez használt nem gyógyászati eszközök használatát.
- Otthonosabbá, személyesebbé kell tenni a lakószobákat. Erre július végéig van ideje az otthonnak.
- Panaszládát kell elhelyezni az otthonban.
Csak tűzoltás az Emmi terve
Milanovich Dominika, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egyenlőség projektjének munkatársa ugyancsak azt emelte ki az Emmi akciótervéből, hogy az semmit sem mond a bezárás előkészítéséről. "Ez a helyzet nem fog megoldódni azzal, ha csillog-villog az intézet, húsz fővel kevesebb lesz a létszám és több, képzettebb dolgozó lesz jelen."
Ugyancsak hiányzik a tervből a lakók teljes egészségügyi és pszichés állapotának azonnali felmérése is, tette hozzá.
Mint elmondta, a lefontosabb feladat az összes hasonló intézet bezárása és a támogatott lakhatás lehetővé tétele a segítő szolgáltatások megerősítése lenne:
"minden más csak tűzoltás. Ma Topház, holnap egy másik intézet."
Azt is problémának látja a TASZ szakértője, hogy majd egy hónap telt el az MDAC jelentése és az intézkedési terv elkészítése között. "Ez nagyon hosszú idő, ha egyike vagy annak a többszáz fogyatékossággal élő embernek, aki az intézetben lakik."
(Az MDAC és a TASZ ingyenes jogi segítséget nyújt az intézet lakóinak és a lakók hozzátartozóinak.)
Nem világos, hogyan zárnák be Topházat
Az MDAC nagy port kavart jelentése nem csak arra világított rá, milyen embertelen állapotok alakulhatnak egy ilyen intézményben, mint a gödi, hanem arra is, hogy bezárása és kiváltása ((vagyis hogy a lakók 7-12 fős lakóotthonokba vagy lakásokba költözhessenek) korántsem egyszerű, és már látszanak annak jelei, hogyan mehet félre az egész folyamat. Erről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
Az Emmi 2011-es statisztikája szerint 170 intézményben több mint 20 ezer fogyatékossággal élő ember lakik; az év elején kiírt két, összesen 78 milliárd forint összértékű uniós tender kb. 10 ezer intézményi férőhely megszüntetésére lehet elég.
Az sem világos, mi alapján beszélt az Emmi a Topház bezárásáról, mert a nagy létszámú (50 főnél nagyobb létszámú) bentlakásos intézetek kiváltására kiírt uniós tenderekre alapból nem is pályázhat ez az intézet.