Míg Brüsszel azt hiszi, hogy tárgyalnak, a kormány az Orbán retorikájának megfelelő játékot játssza az Európai Bizottsággal. A 444 úgy tudja, a magyar fél fals látszatot keltett a bizottság képviselői előtt.
Furcsa közleményt adott ki szerdán a Kormányzati Tájékoztatási Központ, mint arról beszámoltunk. Kijelentették, hogy Brüsszellel a menekültügyről szóló tárgyalásnak vége, "készen állnak a jogi vita megvívására", jelentsen ez bármit is. A közlemény szerint a magyar fél azt az engedményt ajánlotta fel, hogy a zárt tranzitzónából a 14-18 év közötti migránsokat átviszik egy ugyancsak zárt "ifjúsági táborba", sőt azt írták, DNS-mintavétellel állapították volna meg a magukat 18 év alattinak mondók korát.
Közben kedd este Dmitrisz Avramopulosz, az Európai Unió migrációs ügyekért felelős biztosa éppen hogy pozitívan és optimistán nyilatkozott a tárgyalásokról a magyar féllel, igaz, nem részletezte, hogy miben közeledtek az álláspontok.
A 444 pénteki cikkében utánajárt, hogy mi folyik a háttérben, és arra jutott, hogy a kormány "átverte a brüsszeli bürokratákat".
A tárgyalások befejezéséről szóló magyar kormányzati közlemény meglepte az Európai Bizottságot, különösen az a része, amely szinte provokálja a kötelezettségszegési eljárást. Amikor a magyar parlament megszavazta az EU-s jogszabályokkal totálisan szembemenő törvényt, amely az összes 14 év fölötti menedékkérőt zárt táborba kényszeríti, Avrampulosz Budapestre sietett, ahol
Pintér Sándor belügy- és Trócsányi László igazságügy-miniszter úgy tett, mintha hajlandó lenne valóban tárgyalni az Európai Bizottsággal.
Az EU-biztos abban a hitben volt, hogy jogi támadás helyett tárgyalásos úton, módosításokkal megoldhatja a helyzetet a magyar kormánnyal. Közölte, közös munkacsoportot állítanak fel a magyar kormánnyal menekültügyben. A kormány szerdai közleménye ennek a munkacsoportnak a kudarcáról szól.
A 444 úgy tudja, a csoport kedden ülésezett utoljára Budapesten, és az egyeztetésen a brüsszeliek elmondták, milyen módosításokkal tudják elképzelni a magyar törvényt. A magyar fél erre nem mondta azt, hogy részükről vége a tárgyalásoknak, ez a bizottság számára is csak a DNS-mintázó szerdai közleményből derült ki.
Ami a DNS-vizsgálatos magyar felvetést illeti: egyáltalán nem megbízható módszer az életkor megállapítására, ráadásul igen költséges is.
Feltehető, hogy a javaslatot eleve blöffnek szánták, ezért sem hozták már szóba az e heti egyeztetésen.
Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Európai Bizottság nem tűri a határkerítést. Ez nem igaz, mivel a bizottság jogi szempontból sosem támadta a kerítést, és fel sem hozták a munkacsoportban mint témát – mondták a lapnak brüsszeli források.
A tranzitzónáról rendelkező törvényben öt nagy jogsértést is talált Brüsszel, mégsem indítottak kapásból eljárást (mint a lex CEU-nál), hanem leültek tárgyalni Budapesttel, de kiderült, hogy konstruktív egyeztetésekről nem lehet szó, a magyar kormány csak látszatengedményekre hajlandó.
Orbán-stratégia
Ahogy azt már korábbi nyilatkozatok alapján is lehetett sejteni, a kormány ebben az esetben teljes tudatossággal megy szembe az EU-s joggal, hogy valódi konfliktust mutathasson fel Brüsszellel. Valahogy úgy működik ez, mint a Harcosok klubja című film alábbi részletében, csak Brüsszel nem nagyon üt vissza.
Szüksége van a migránsos támadás látszatára Orbánnak, hogy az erre fogékony választókkal el tudja hitetni, ő védi meg az országot. Hiszen a nép sorozatosan felmutatott ellenségeivel folytatott harcok (legyen az a CEU, a tüntetők, az ellenzéki pártok vagy Soros György) – Orbán rendszeresen ismételt értelmezése szerint – valójában mind arról szólnak, hogy Brüsszel hozzánk akarja telepíteni a migránsokat.
Ha a látszattárgyalások bedőlése után elindul migránsügyben is a kötelezettségszegési eljárás, a kormány újra azt kommunikálhatja, hogy jönnek az "illegális migránsok".