Az ötvenhatos képről letagadott Pruck Pál lánya kiakadt, hogy Schmidt simán köztörvényes bűnözőnek nevezte az apját, csak mert valaki hibát követett el a korabeli fotó felcímkézésénél. Pruck Erika bocsánatkérést, illetve a tévedés helyreigazítását kéri az 56-os kormánybiztostól, de tudja, hogy lehetetlent kíván. Annak azért örülne, ha valaki rálépne Schmidt Mária lábára - olvasható a nyílt levélben.
Újabb érintett szólalt meg a Dózsa László-Pruck Pál ötvenhatos botrányban, miután kiderült, hogy az emlékév alkalmából készített óriásfotón egy korabeli kép mellett tévesen szerepelhet a ma is élő színész, Dózsa László neve. Helyette Pruck Pál a kép szereplője, ahogy azt a Life magazin fotóján annak idején feltüntették. Közben Dózsa László is jelentkezett, hogy igenis ő szerepel a fotón, de kegyeleti okokból nem ragaszkodik a neve feltüntetéséhez.
Miután Schmidt Mária, az 56-os emlékév kormánybiztosa a vita hevében köztörvényes bűnözőnek nevezte Pruck Pált, Eörsi László történész is kifejtette, szerinte miért nem Dózsa László szerepel a fotón, majd nyílt levelet írt az ügyben a néhai Pruck lánya, Pruck Erika is.
A 168 Órában közzétett levél így kezdődik:
'Sok mindent gondoltam erről az országról, a politikusokról, de ezt nem. Mondják, hogy a legjobb védekezés a támadás, de nem gondoltam volna, hogy ezt Önök is így gondolják. Ön azt állítja, hogy a fotón Dózsa László látható. Én azt mondom, hogy Pruck Pál látható a fotón, sőt a fénykép készítője is azt írta a fotó alá, hogy Pál Pruck."
Ha Dózsa szerepel a képen, miért nem szólt az 1982-es Népszabadság-interjú idején, hogy nem Pruck az? Vagy ha félt megtorlásoktól, miért nem jelentkezett később? - kérdi Pruck lánya. "Az én édesapám vállalta a képet, gondolom Dózsa László a rendszerváltás előtt nem nagyon vállalta volna" - írta.
Mocskolódás helyett elég lett volna annyit mondani, bocsánat, tévedtünk, kijavítjuk. De nem, ez nem megy maguknak, inkább lebűnözőzik, bemocskolják az embert.
Pruck Erika szerint édesapja azt is felvállalta, hogy suhanc korában rossz társaságba keveredett, de ettől még a fotón ő szerepel. Schmidt kérdésére, miszerint miért nem jelentkeztek 1990 előtt, Pruck Erika azt írta, hogy nem kellett jelentkezniük, mert anélkül is megtalálták az apját. A kérdéses fotó sokszor, sok helyen szerepelt, de ők nem akarták learatni a dicsőséget, mert tudták, hogy "apukánk nem szabadságharcos volt, hanem csak egy kölyök, aki éppen ott volt".
Egy szót sem szóltak volna - írta -, ha most is név nélkül szerepelt volna, de azt nem hagyja, hogy már szerepeljen rajta. "Mert ez így, ebben a formában: hazugság."
Azt pedig, hogy a halott édesapámat sértegesse, végképp nem tűröm.
Pruck Erika úgy folytatta, tudja, hogy ez "a piti plakátügy" nem érdekli a nagykutyákat, de azt szívesen venné, ha valaki rálépne a miniszteri biztos lábára.
Végül azt kérte Schmidt Máriától, hogy fejezze be az apja mocskolását, és kérjen bocsánatot tőle, illetve javítsák a képen a nevet, bár tudja, hogy lehetetlen dolgokat kér.