Csak 23 orvos volt idén fogékony a kormány milliós ajánlatára az üres háziorvosi praxisok betöltésével kapcsolatban.
Mindössze 23 orvos élt azzal a lehetőséggel, hogy többmilliós állami támogatásért elvállaljon egy tartósan betöltetlen háziorvosi praxist, miközben 280 ilyen van jelenleg az országban – írja a Magyar Nemzet.
A kormány ugyanis tavalyhoz hasonlóan az idén is meghirdette a pályázatot a tartósan (legalább fél éve) betöltetlen háziorvosi praxisok betöltésére – a nyertes orvosok nettó 6 és 10 millió forint közötti szabad felhasználású összeget kaphattak, sőt, akár a praxis megvásárlására is adhatott pénzt a kormány. A pályázati határidő néhány napja járt le.
A Magyar Nemzet azonban azt írja, az 500 milliós keretösszegből a 23 nyertes között az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 170 milliót osztott szét, vagyis a pénznek is csak a 34 százalékát használták fel, és a tartósan betöltetlen praxisok 90 százaléka, 280 hely továbbra is betöltetlen marad. A lap azt írja, kilencen 6 milliót, heten 7 milliót, 1-1 orvos 8 és 9 milliót, öten pedig a maximális 10 millió forintot kapják – a támogatási összeg aszerint változik, hogy milyen régóta betöltetlen az elvállalt praxis, a maximális összeget olyan orvosok kapták, akik öt éve üres praxisokat vettek át.
A praxisvásárlásra adott pénzre már többen jelentkeztek, itt a 250 milliós keretből 209 milliót használtak fel, ezt 57 pályázó között osztották szét.
Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Szövetségének elnöke alapnak azt mondta, teljesen elértéktelenedtek a háziorvosi praxisok, mert bár a piaci ár legalább 8 millió forint lenne egy kisebb praxisnál, főleg a maximálisan adható négymillió forintos állami támogatások árazzák be a praxisokat. Selmeczi szerint az is probléma, hogy a pályázatok szerint a betöltetlen praxisba beülő háziorvosoknak csak 4 évig kötelező ott maradnia ahhoz, hogy megkapják az állami támogatás, utána ők is otthagyhatják a praxist.
Ez is hiányszakma az egészségügyben - több százezer ember korai halálához vezet?
Alig jelentkeznek háziorvosi képzésre, így néhány éven belül 2200 praxis maradhat gazdátlan. Az állandó orvossal nem rendelkező helyek számában a gazdasági válság óta 90 százalékos emelkedést mutattak ki.