Itthon MTI 2016. január. 06. 13:53

Illatos út: "140 éves probléma oldódott meg"

A veszélyes hulladékok elszállítását követően a "tényfeltárás időszaka" kezdődik meg: meg kell nézni, mi maradt még a telephelyen, a talajban és a környezetben. Az elszállítatás költségének mintegy tizedébe kerül majd a tényfeltárás a kormány becslése szerint.

A kormány az összes veszélyes hulladékot elszállíttatta a Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti telephelyéről - jelentette be Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott szerdán, a helyszínen tartott sajtótájékoztatón. Közlése szerint a IX. kerületi telephelyről 2493 tonna veszélyes hulladékot szállítottak el. Azok többségét - 1870 tonnát - már meg is semmisítették, a maradék megsemmisítése a nyáron befejeződik.

A feladat elvégzése nettó 1 milliárd 661 millió forintba került. Ezt az összeget az állam megelőlegezte, de ezt a tulajdonosokon keresztül a felszámolónak kell majd állni - mondta Tarnai Richárd. Szavai szerint a veszélyes hulladékok elszállításával egy 140 éves probléma oldódott meg. "Hosszú évtizedek óta mindenki tudta, hogy mi a helyzet" a telephelyen, de senki nem tett semmit - mondta. A kormány "a közigazgatás átalakításának eszközét használva" megoldotta a problémát - jelentette ki Tarnai Richárd.

Már nem így néz ki a telep
Szemerey Bence

Közölte, a veszélyes hulladékok elszállítását követően a "tényfeltárás időszaka" kezdődik meg. Meg kell nézni, mi maradt még a telephelyen, a talajban és a környezetben - mondta. Emlékeztetett: a telephelyről 2015. április 28-án vitték el az első, veszélyes hulladékot tartalmazó hordót.

Tarnai Richárd közölte azt is, hogy becsléseik szerint az elszállítatás költségének mintegy tizedébe kerül majd a tényfeltárás. Ennek elvégzése a felszámoló feladata, vele fel is veszik a kapcsolatot - tette hozzá. Elmondta, az érintett társaság jelenlegi tulajdonosi szerkezete "egy Sándor György-féle szabásmintára emlékeztet leginkább", átláthatatlanok a viszonyok, rengeteg tulajdonos van, és erre hivatkozva nem intézkedett senki a korábbi évtizedekben.

Tarnai Richárd közölte, tavaly augusztustól a korábbi felszámoló helyére egy állami felszámoló került. A tényfeltárás költségeit a felszámolón keresztül szintén a tulajdonosokra kívánják hárítani - tette hozzá. Szólt arról is, hogy Győrben, Dorogon és Tiszaújvárosban, valamint egy külföldi helyszínen történik a hulladékok megsemmisítése.

Tarnai Richárd közölte azt is, a mérések azt mutatták, hogy egészségkárosító hatás nincs a környezetben.

Hirdetés