Csak tavaly több mint 60 haláleset történt a piacon újra és újra megjelenő, a használók számára ismeretlen hatóanyagú dizájnerdrogok miatt.
Miközben folyamatosan csökkenő tendencia volt kimutatható a keménydrogok felhasználóinak – például a heroinfogyasztók – számában, a sokkal olcsóbb, új hatóanyagú pszichoaktív szerek fokozatosan elterjedté váltak – írja pénteki számában a Magyar Idők a Nemzeti Drog Fókuszpont jelentése alapján. A jelentés szerint a felnőtt lakosság minden tizedik tagja fogyasztott már valamilyen kábítószert, a leggyakrabban használtak a cannabis, az ecstasy és az amfetaminok voltak. A korábbiakhoz képest azonban 2013-ban elkezdett elterjedni a herbál, azaz a szintetikus cannabinoid, ugyanis sokáig nem azonosították a hatóságok az új hatóanyagot, így nem volt tiltott ezek használata vagy árusítása. A bevezetett C-lista ugyan eredményt ért el a bűnüldözés szempontjából, azonban arra eddig nincs válasz, hogy miként lehetne a veszélyes, ismeretlen összetételű, ám sokkal olcsóbb szereket visszaszorítani – a jelentés szerint a herbál grammja ezer forint körül beszerezhető, míg a cannabis lassan drágul.
Az injektált szerek továbbra is a legveszélyesebb kategóriát képviselik, és nem csak a tűcsereprogram bizonyos helyszíneinek felszámolása miatt. A heroin a pár évvel korábbi hatósági jelentések szerint egy fokozatos csökkenés következtében szinte teljesen eltűnt az országban, helyükre azonban itt is beléptek a szintetikus katinonok, amelyek szintén a tágabban értelmezett dizájnerdrogok közé tartoznak. A régebben elterjedt szerek között a mefedron és az MPDV volt jelen, de a pentakristály nevű került mára az első helyre, a dizájnerdrogok közül a zene (alfa-PVP) is már a második leggyakoribb. Utóbbit nagyon könnyű túladagolni, ez okozza a veszélyeit, ugyanis napokon keresztüli alváshiányt, kihagyott étkezéseket és agressziót eredményez.
Az állam tavaly – mindössze – 145 millió forint értékben segítette a drogprevenciós civil szervezeteket, akik a pénz legnagyobb részét az iskolai megelőzésre fordították, illetve egyéb fiatalkorú intézményekben használták fel. Az információk átadása a legfontosabb, tavaly 23 túladagolásos haláleset történt, valamint további 42, ahol a szer okozta pszichózis vezetett halálhoz.