Vona Gábor a Jobbik születésnapja alkalmából leírta mit gondol a világról és hogyan verhetik meg 2018-ban a Fideszt. Pontokba szedtük, de így is kimerítő olvasmány. Ez ne tántorítsa el, ha érdekli, hogy a pártvezér szerint merre tart Európa, van-e még jobb és baloldal, milyen a jövő embertípusa és hogy mi a közös Orbánban és Gyurcsányban. Következzenek az „Októberi gondolatok."
„Ma 12 éve alakult a Jobbik párttá. Az ünnepi évforduló alkalmából éppen most írok egy hosszabb tanulmányt a jövő feladatairól, amit remélhetőleg ma befejezek és holnap meg is jelenik majd"
– írta október 24-én Vona Gábor és ígéretét betartva az Alfahír ma közölte is a Jobbik-elnök „Októberi gondolatok – Mi vár a migrációs krízis után Magyarországra?" című dolgozatát. A tanulmány a politikai kiáltvány és a nagyívű elemzés közötti zónába esik, amelyben Vona nem csak a Jobbik stratégiáját magyarázta el, hanem felvázolta világképét is.
Itt a XXI. század!
Mindig az egyenes út a legrövidebb, de nem mindig van egyenes út
– kezdett bele mondandójába rögtön zen mesteri magasságokban Vona Gábor. Ehhez a későbbiekben is tartotta magát: ahol elkezdett belebonyolódni saját okfejtésébe, ott inkább misztikus homályba burkolta szavait.
Az út metafóriával a néppártosodás kérdését vezette fel a pártelnök: nyugtatta a kritikusokat és bizonytalanokat, hogy „az ügyes és okos vándor" mindig több útitervet készít, ettől azonban a célállomás nem változik. Márpedig az út bizonytalan, hiszen történelmi változásokat orront Vona:
- elnyúlik a „gazdasági pangás,"
- egyre több a háborús góc,
- erősödik a migrációs krízis.
– Vona már a Nyugat alkonyát vizionálja, szerinte „Spengler elégedetten csettint a túlvilágon." Muszlimmá válik Európa? Szétesik az Unió? Beleszólhatunk a „fejünk felett zajló amerikai és orosz mérkőzésbe?" Megannyi megválaszolhatatlan kérdés, viszont Vona szerint egy biztos: a hosszú XX. századnak vége és elkezdődött az új kihívásokkal teli XXI. század!
Jöjj és lásd!
De mi a helyzet Magyarországgal a történelem vad viharában? Vona nem nyugodt: „a Jobbik által javasolt és a kormány által felépített kerítés csak ideiglenesen véd meg bennünket":
- az országban rosszak a gazdasági és szociális állapotok,
- megosztott a társadalom,
- tömeges az elvándorlás,
- a cigányság integrálhatatlan
- a politikusok korruptak
- és „demográfiai végzet" fenyeget.
– sorolta Vona Gábor János jelenéseit megszégyenítően az ország gondjait. A „legerősebb ellenzéki párt vezetőjeként" Vonát nem érdekli a migránsválság okozta megingás és hogy csak tapsolnak a Fidesznek: messzebre tekint ennél és igyekezett Orbánhoz hasonlóan történelmi színfalak előtt leírni a helyzetet. És azt, hogy ebből következően miért és hogyan kellene megverniük 2018-ban a Fideszt.
Egyszer biztosan lesz Jobbik-kormány
Azt borítékolja Vona, hogy 2018-ban kormányváltó hangulatban lesz az ország, de több dolog kell a Fidesz megveréséhez. Szerinte egyelőre a Jobbik is távol van attól, hogy hatékonyan lépjen fel a kormánypártok ellen, a baloldal viszont „fényévekre." A pártelnök szerint három dimenzióban kell erősödniük, hogy szabad legyen a pálya 2018-ban:
- „alkalmassági faktor", azaz a kormányzóképesség kérdése
- erő, azaz politikai fegyverarzenál hatékony bevetése
- „hitelességi verseny", azaz ki a korruptabb?
Vona szerint az utolsóban vannak lépéselőnyben, mert még nem kormányoztak és „tiszták." Hiába próbálják őket „besározni", ez nem fog menni, mert nem „korrupciós mechanizmusokra" épül a Jobbik – állította a pártelnök. Végső konklúziónak azt vonta le, hogy nem lesz könnyű megverni a Fideszt, de ha nem is '18-ban, egyszer biztosan lesz Jobbik-kormány.
Felnőtt a radikális kamasz
A választási győzelemhez azonban néppárttá kell válni, Vona szerint csak így képviselhető a „nemzet egésze". Sem „nemzeti radikális rétegpártként", sem „opportunista tucatpártként" nem érhető el a vágyott cél:
egy felelős néppártnak éreznie kell az ideális és a reális közötti határvonalakat. Éppen ez az érzék különböztet meg egy „kamasz” rétegpártot egy felelős, felnőtt néppárttól.
– írta Vona, aki a „radikális kamaszok" nélkül 2010-ben nem jutott volna be a parlamentbe. A Jobbik-elnök azonban világossá tette, hogy új szelek fújnak: a „megtévedt tagokat" megrendszabályozzák, az őrültség helyett a felelősség, a szétszórtság helyett a munka ideje jött el a pártban. Ettől függetlenül továbbra is számítanak a radikális szavazókra:
a Jobbik a néppárti útja során egyáltalán nem cserélt sem tartalmat, sem értékrendet. Formát, stílust, hozzáállást, munkamódszert igen, de önmaga lényegét nem.
A liberalizmus felfalta önnönmagát!
És hogy mit jelent egy néppárt a XXI. században? Nem egyszerű kérdés, Vona Gábor sem tudja még pontosan, de kapaszkodókkal szolgált írásában:
- a bal-jobb felosztás a múlté, a társadalmi valóságot már nem fedi ez a felosztás
- erre bizonyíték, hogy „mindenki képvisel szinte mindent"
- teljes a zavarodottság
- a XXI. században új törésvonalak vannak, de ezek még nem megfoghatóak
Mindez azárt van a Jobbik-elnök olvasatában, mert a liberalizmus felszámolta önnönmagát, mégpedig azért mert célt ért. Az európai emberek és pártok magukévá tették a liberális alapeszméket, ezért a liberalizmus „témátlanná vált" – világított rá Vona a liberalizmus paradoxonára. A pártvezér szerint nem maradt szegény liberálisoknak más, mint a deviánsok érdekképviselete és a „náci veszéllyel riogatás."
Innen csak egy lépés Vona gondolatmenetében, hogy a liberálisokkal összefonódott baloldalt is maga alá temette a történelem. Erre rásegített, hogy már a „szociális és jóléti témák is szétterültek a teljes politikai spektrumon." Viszont ha nincs baloldal, akkor nincs jobboldal se – ugrott egy nagyot Vona.
Új politikai koordináta rendszer
Miután a Jobbik-elnök felszámolta az ismert politikai koordináta rendszert, magabiztosan jelentette ki:
Meggyőződésem, hogy az a korszerű konzervatív néppárt, ami felé a Jobbik ma tart, a jövő politikai közepét fogja jelenteni.
Azonban ezt Vonának nem sikerült meggyőző érvekkel alátámasztania, ezért ismét belebújt zenmesteri vagy oravecz nórai köpönyegébe:
nem az embereket kell a koordinátákhoz, hanem a koordinátákat az emberekhez igazítani.
Hoppá! Szóval az új XXI. századi koordináta rendszer olyan, ami az emberekhez igazodik és a konzervatív néppárttá vedlett Jobbik van a közepén. De tovább is van, kiderül kik állnak a centrum két oldalán:
A két politikai embertípust a konfliktusokhoz való hozzáállás alakította ki; mind a konfliktuskeresőt, mind a konfliktuskerülőt. A XXI. század új politikai közepének ezzel a két típussal kell majd farkasszemet néznie.
Ugyanis Vona szerint bal-, illetve jobboldali embertípus nem létezik, csak a konfliktusokhpz való hozzáállás a fontos. Példákat is hoz gyorsan a pártelnök a magyar poltika történetéből.
- Híres konfliktuskerülők: Antall József és Medgyessy "D-209" Péter.
- Híres konfliktuskeresők: Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor.
Azonban ők mind „felelőtlenek és rombolók", mert nem a megoldásra koncentrálnak, hanem a túlélésre. Ezzel szemben az új közép politikusai: felelősségteljesek.
Mit kíván a Jobbik?
Aki elég kitartó volt, az ezek után megtudhatja, hogy mit akar a Jobbik. A lényeg, hogy először el kell söpörni mindent, ami nem XXI. századi, majd jöhet a három nagy hármas.
Külügyi stratégiájuk egy nemzetközi háromszög, sarkai:
- Németország
- Oroszország
- Törökország.
Társadalomfilozófiájuk a meritokratikus demokrácia, amelynek hármas alapzata:
- tehetség
- szorgalom
- tisztesség.
Gazdaságpolitikájuk az ökoszociális nemzetgazdaság, ami:
- ökológiai
- szociális
- és nemzeti.
Tovább kellemes vasárnap délutánt és jó pihenést kívánunk!