2015. október. 23. 13:09 MTI Utolsó frissítés: 2015. október. 23. 13:09 Itthon

Lázár: Szégyen, hogy Biszku csak most áll bíróság elé

Lázár szerint szégyen, hogy a megtorlások egyik főszereplőjének, Biszku Bélának csak most, huszonöt évvel a rendszerváltás után és "nevetséges körülmények" között kell bíróság elé állnia.

Lázár János a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetségének, valamint a Hadigondozottak Hódmezővásárhelyi Egyesületének ünnepi közgyűlésén mondott beszédet, aminek lényege, hogy szerinte a magyar társadalom adós maradt az igazságszolgáltatással.

Szégyen, hogy úgy végeztek ki több száz, és börtönözhettek be több tízezer embert 1956-ban és 1957-ben, hogy annak 1990 után semmilyen következménye nem volt, a valódi bűnösök megbüntetése elmaradt. Szégyen, hogy megtorlások egyik főszereplőjének, Biszku Bélának csak most, huszonöt évvel a rendszerváltás után és "nevetséges körülmények" között kell bíróság elé állnia - hangoztatta a politikus.

A rendszerváltozás során megszületettek a második világháborúban a haza védelmében elhunyt katonákat rehabilitáló jogszabályok, ezek azonban nem adtak valódi elégtételt azért a szenvedésért, amit a nélkülöző családtagok kénytelenek voltak elviselni - tudatta a politikus.

Az Országgyűlés azonban idén döntött arról, hogy az érintettek visszakapják 1949-ben megvont ellátásukat, és azok is igényelhetik azt, akik akkor jogosultak lettek volna erre - hívta fel a figyelmet Lázár János, aki maga is egyike volt a javaslat beterjesztőinek. Kiemelte, ez a rendszerváltás óta az első törvénymódosítás, amely azokra is kiterjeszti a döntés pozitív következményeit, akik 1947-ben elveszítették magyar állampolgárságukat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.