Orbán Viktor arra utasította Trócsányi László igazságügyi minisztert, és Szijjártó Péter külügyminisztert hogy azonnal kezdjenek egyeztetést az Unióval a Dublin III. egyezményről. A magyar kormány azt kifogásolja, hogy a nyugati országok miért hozzánk akarják visszaküldeni azokat a menekülteket, akik eredetileg Görögországban léptek be az Unió területére.
Kormányhatározat jelent meg a Magyar Közlönyben arról, hogy Orbán Viktor arra utasítja igazságügyi miniszterét, hogy az azonnal kezdeményezzen egyeztetést az Európai Unió Bizottságának első alelnökével a (menekültek visszaküldéséről szóló) Dublin III. rendelet alkalmazásával kapcsolatos jogalkalmazási problémákról, valamint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy kezdeményezzen egyeztetést az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével a nyugat-balkáni problémák kezelése érdekében.
A határozatban azt írják, hogy a magyar kormány sajnálattal értesült arról, hogy Ausztria és más országok Magyarországra "jelentős számú" bevándorlót akarnak visszaküldeni, de ezzel a magyar kormány nem ért egyet, mert bár a kormánynak feltett szándéka a határozat szerint, hogy maradéktalanul betartsa az Európai Unió jogszabályait, a Magyarország déli határára érkező nagyszámú gazdasági bevándorló a menekültügyi eljárások lefolytatásában jelentős mértékű technikai problémákat okoz, amelyek elhárítása folyamatban van.
Emellett, írják, Magyarországnak súlyos problémát jelent, hogy azon gazdasági bevándorlókat, akik csak Görögországban léphettek be az Európai Unió területére, hazánkba szeretnék visszaküldeni, ezért Magyarország konzultációt kezdeményez az Európai Unió intézményeivel.
Trócsányi levelet küldött az EB alelnökének
Az igazságügyi miniszter szerdán levélben tájékoztatta Frans Timmermanst, az Európai Bizottság első alelnökét arról, hogy Magyarország június 23-ai hatállyal ideiglenesen, határozatlan ideig nem tudja fogadni a nemzetközi védelem iránti kérelmet előterjesztő embereket, de hangsúlyozta: az ország tiszteletben tartja az uniós menekültpolitika rendelkezéseit – közölték az igazságügyi tárcától.
Trócsányi László azt írta: a magyar kormány mindent megtesz, hogy orvosolhassa a problémát, és ennek érdekében ő maga kész arra, hogy a bizottság alelnökével haladéktalanul konzultáljon a rendelet jogalkalmazási problémáiról.