Több mint 700 menedékkérő visszafogadását kérik hazánktól az uniós tagállamok
A dublini rendelet alapján nálunk kellene lefolytatni az eljárásukat. A magyar hatóságokat ez kevésbé érdekli.
A dublini rendelet alapján nálunk kellene lefolytatni az eljárásukat. A magyar hatóságokat ez kevésbé érdekli.
Csak azokat a bevándorlókat fogadja vissza Magyarország, akik ott léptek először az Európai Unió területére - közölte a külgazdasági és külügyminiszter.
Kovács Zoltán kormányszóvivő osztrák újságírók előtt azt mondta, Magyarország nem fog visszavenni menekülteket Ausztriából – ez pedig azt jelenti, hogy a magyar kormány ismét felrúgja az uniós Dublin III egyezményt.
A menekülteknek még rosszabb lesz, letelepedési kötvénnyel viszont egyszerűbb tartózkodási engedélyt kapni.
Az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy az Európai Bizottság "előremutató javaslatokat" fog tenni 2016 tavaszán, mert az a rendszer, hogy a menekülteknek abban az országban kell menedékjogi folyamodványukat benyújtaniuk, ahol először az Európai Unió területére léptek, nem működőképes, nem alkalmazható.
Magyarország az egyetlen ország, amelyik betartja a rá vonatkozó schengeni és a dublini egyezményeket, és ezt most már a kormány korábbi bírálói is elsimerik -–mondta a fideszes politikus a köztévén.
Az EP szerint a jelenlegi dublini szabályokat egy olyan új, állandó mechanizmussal kellene felváltani, amely meghatározná, hogy melyik tagállam felel egy adott menedékkérelem elbírálásáért.
Michael Roth külügyi államminiszter szerint több európai ország "csak lapít" menekültügyben. Magyarország fontos partnere Németországnak, de az Orbán-kormány nagyon nehézzé teszi a helyzetet – mondta. Azt pedig határozottan visszautasította, hogy Németország lenne a felelős a menekültválságért.
A német kancellár azt mondta: megvan a tervük a menekülthelyzet és és az országba áramló menekültáradat kezelésére. Hotspotokat létesítenek és munkacsoportokat alapítanak, és azokat is segítik, akik nem akarnak Németországban maradni. A Dublin III. rendelet továbbra is érvényben van - hangsúlyozta Merkel. Németország idén 800 ezer bevándorlót fogad be, de ez nem ismétlődhet meg minden évben.
Ugyan jogi megoldás lenne a menedékkérők továbbküldésére, de ezzel nem él a kormány. Így viszont rövid és hosszú távon is kezdenünk kell valamit az egyre aggasztóbb helyzettel. Európai szinten pedig kimondhatjuk: a dublini rendszer megbukott, vissza kéne találni arra az útra, amely a menekülteknek ténylegesen segít, és Európát sem szakítja szét.
A német nagykövetség honlapján bővültek a fontos tudnivalók, kifejezetten hangsúlyozzák, hogy a menedékkérőket abban az országban kell regisztrálni és a menedékügyi eljárást abban az országban kell lefolytatni, amelyben a menedékkérők beléptek az Európai Unióba, és hogy a menekültek regisztrálása a határátkelést követően és a menekültügyi eljárások lefolytatása tehát továbbra is "teljes mértékben szükséges".
A budapesti német nagykövetség honlapján arra figyelmeztetnek, hogy a dublini egyezmény érvényes európai jogszabály, a menekültstátuszt kérelmezőknek abban az országban kell regisztráltatniuk magukat, amelynek határán keresztül beléptek az Európai Unióba.