A német kancellár azt mondta: megvan a tervük a menekülthelyzet és és az országba áramló menekültáradat kezelésére. Hotspotokat létesítenek és munkacsoportokat alapítanak, és azokat is segítik, akik nem akarnak Németországban maradni. A Dublin III. rendelet továbbra is érvényben van - hangsúlyozta Merkel. Németország idén 800 ezer bevándorlót fogad be, de ez nem ismétlődhet meg minden évben.
Véget ért a koalíciós bizottsági ülés, ahol egy teljes koncepciót terjesztettünk elő a menekülthelyzettel kapcsolatos események miatt – közölte Angela Merkel német kancellár hétfői sajtótájékoztatóján.
Hangsúlyozta: az EU erejére is szükség van, csak közös európai szolidaritással tudjuk ezt a próbát kiállni. A terrorveszéllyel is együtt kell megbirkóznunk. Ez az első nagy pontja a megállapodásunknak, ez érinti a fejlesztési és a külügyminisztériumot.
A második pont: az EU értékét és rendjét be kell tartanunk, ez nagy kihívás számunkra. A magyar kormányfővel egyeztetve is mondjuk: a Dublin III. rendelet érvényben van most is.
Azt mondta: Jean-Claude Juncker is sajtótájékoztatót fog tartani, kedden terjeszti az EU elé a javaslatokat.
Elmondta: hotspotok felállítására is sor fog kerülni. A menekültek minden EU-tagállamban védelmet találhatnak a háború elől, minden európai országnak teljesíteni kell a humanitárius kötelezettségeket.
Németország 3 milliárd euróval növelik a menekülthelyzetre szánt büdzsét és a szövetségi tartományok még további 3 milliárd euróval járulnak hozzá a kiadásokhoz – mondta a német kancellár.
Munkacsoportokat állítunk fel, a menekültügyi eljárásokat felgyorsítjuk, további 2000 embert vesznek fel a rendőrséghez – mondta Merkel. Befogadóállomások is létesülnek, 150 ezer helyre van szükség – tette hozzá.
Akik nem akarnak maradni, azoknak el kell hagyni Németországot, ezekről az emberekről is gondoskodni kell, de pénzt nem kaphatnak. A szociális juttatásokkal kapcsolatban azt mondta: nagyon meg kell szűrni, hogy ki lesz jogosult rá. A koalíciós pártok vezetői abban is megállapodtak, hogy törvényi intézkedésekkel egyszerűbbé teszik azoknak a menedékkérőknek a kiutasítását Németországból, akiknek hazáját "biztonságos államnak" tekintik, mint például Montenegrót, Koszovót vagy Albániát.
Azt is elmondta: munkát fognak tudni azoknak, akik maradni fognak Németországban, sőt: szükség is van a munkájukra. A szociális segítő hálózatot is fejlesztik, a kormány javítja a menekültek lakhatási körülményeit, növeli a számunkra indítandó nyelvórák számát.
Sigmar Gabriel alkancellár is felszólalt, ő többek között azt mondta: Németország olyan képét mutatja az utóbbi napokban, amire büszke lehet. "Idén 800 ezer embert tudunk befogadni, de természetesen ezt nem tudjuk minden évben vállalni" – mondta, hozzátéve: éppen ezért muszáj valamit tenni a bevándorlási hullám ellen.
Sigmar Gabriel hozzátette: a migránsoknak a német társadalomba való integrálásához le kell győzni a lakosság félelmeit. "Nyíltan kimondom, hogy lesznek konfliktusok. Minél nyíltabban beszélünk arról, hogy az emberek nyugtalanok, hogy félelem van bennük, és hogy lehetnek majd konfliktusok, annál inkább azt gondolom, hogy a realista megközelítés, a valósággal való szembenézés segíteni fog" - mondta a szociáldemokrata alkancellár.