A legrosszabb forgatókönyv szerint akár 15 évig is eltarthat a Vegyiművek Illatos úti telephelyének kármentesítése. Ezt Baranyai Krisztina, az Együtt IX. kerületi képviselője mondta a szerdai sajtótájékoztatón. Becslések alapján a kármentesítés minimum három, de öt milliárd forintba is kerülhet, de a Miniszterelnökség részéről még nem érkezett konkrét válasz, hogy mikor és milyen forrásból kezdődhetnek meg a munkálatok. A kármentesítésre azért van szükség, mert a vizsgálatok azt mutatják, a súlyosan mérgező anyagok kijutottak a telephelyről és a környező talajvízben és élő szervezetekbenis kimutathatóak.
Akár 15 évig is eltarthat a Vegyiművek Illatos úti telephelyének kármentesítése - mondta Baranyai Krisztina IX. kerületi képviselő a szerdai sajtótájékoztatón. Az Együtt politikusa szerint minél hamarabb el kell kezdeni a kárfelmérést és “nem elég gondolkozni kármentesítésről.” Ezzel arra utalt, hogy eddig csak homályos válaszokat kapott a Miniszterelnökségtől, hogy mikor és milyen forrásból kezdődik meg a katasztrofális állapotban lévő telephely kérmentesítése és eddig nem írtak ki pályázatot a munkálatok elvégzésére. A mérgező anyagokat tartalmazó hordók elszállítása már folyamatban van és Lázár János ígérete szerint az év végéig az össze veszélyes hordót eltávolítják a telephelyről.
Az viszont biztos, hogy a kármentesítés nem lesz olcsó; szakértői vélemények szerint ez minimum három, de akár öt milliárd forintba is kerülhet és az optimista becslések alapján három évre lenne szükség, de a legrosszabb forgatókönyv 15 évről szól. A helyzetet súlyosbítja, hogy még most sem tudják pontosan, hogy mekkora mennyiségben vannak mérgező anyagok a telephelyen.
A kármenetesítésre azért lenne szükség, mert a képviselő egy független laboratóriumban megmérette az ottani talaj és a talajvíz benzol-, klórbenzol-, AOX-, DDT-tartalmát, az eredmények extrém adatokat tartalmaztak: 54 ezerszer több benzol (egy agresszív rákkeltő anyag) volt a talajvízben, mint ami a megengedett határérték.Ami viszont még ennél is aggasztóbb, hogy a Greenpeace vizsgálatai azt mutatják, hogy a mérgező anyagok kijutottak a telephely területéről és már élő szervezetekben is kimutathatóak. Az Illatos úti telep környékéről származó csirketojásmintákban a DDT és bomlástermékei határérték fölötti mennyiségben voltak jelen; az egyik mintában a DDT mennyisége harmincszorosa volt a megengedettnek. A DDT egy több mint 40 éve betiltott rovarméreg, ami többek között káros hatással van a magzatokra és fejlődési rendellenességeket okozhat.
Simon Gergely, a Greepeace vegyianyag szakértője szerint azért fontosak a tojásminták vizsgálata, mert egyfajta látleletét adják a telephely és környékének állapotáról, de nemcsak a Greenpeace vizsgálatai riasztóak; Baranyai mérései is kimutatták, hogy a mérgezés korántsem csak a telephelyre korlátozódik, mert a környéken élő meztelencsigák szervezetében is kimutatták a DDT-t.
Simon elmondta, hogy nem egyszer azzal szembesültek, hogy a hatóságok nincsenek a helyzet magaslatán, mert amikor azt kérdezték, hogy veszélyes lehet-e a lakosságra az Illatos úti telephely, cinikus módon a felszámoló céghez irányították őket. A szakértő egy másik példát is említett, ami azt mutatja, hogy a hatóságok nem kezelik helyén a problémát, a Ferencvárosi Önkormányzat egy légszennyezettségi mérést tett közzé a honlapján, ami azt mutatta, hogy nincsenek mérgező anyagok a levegőben. Ezt Simon szkeptikusan fogadta, mert mint elmondta, a vizsgálatot nem szélirányban végezték és a mérés során leülepedő porral nem foglalkoztak .