Madam Ambassador címmel adja ki magyarországi tapasztalatait Eleni Kounalakis volt amerikai nagykövet. Megbízatása eleinte kissé unalmasnak tűnt, de a 2010-es kormányváltás számos izgalmat hozott. Mindjárt az első találkozója Orbán Viktorral nem sikerült igazán jól. Schmitt Pál pedig meglepte, amikor a vesztességet hozta fel a magyarokkal kapcsolatban, bár Kounalakis is pesszimistának látja népünket.
Eleni Kounalakis, az Egyesült Államok volt nagykövete könyvet írt magyarországi tapasztalatairól. A Madam Ambassador csak angolul jelenik meg, de a diplomata az Indexnek adott interjúban sokat elmondott abból, amire felfigyelt itteni munkája során.
A könyv egyfajta általános áttekintés arról, hogy mivel foglalkoznak világszerte az amerikai diplomaták, de azért konkrétumokat is bőven tartalmaz. Bizalmas információkat ugyanakkor nem volt szabad feltárnia a könyvben, amelynek kéziratát épp ezért a külügyminisztérium is alaposan átnézte.
Mint a lapnak elmondta, a legelején még azt hitte, ha izgalomra vágyik ezen a poszton, magának kell azt megkeresnie. De a 2010-es választás nagy változásokat hozott, és a sokak által "Orbán Viktor forradalmának" nevezett időszak a nagykövet ittléte alatt végig tartott, és erről a nagykövetségi is véleményt nyilvánított - mondta Kounalakis.
A magyar néplélekkel kapcsolatban más amerikaiakhoz hasonlóan Eleni Kounalakis is a pesszimizmust emelte ki, és ezt a könyvben is igyekezett elmagyarázni az amerikai közönségnek. A történelmi összefoglalóban még a Szomorú vasárnapot és turáni átkot is megemlítette. "Nagyon szeretem a magyarokat, és nagyon érdekesnek tartom a gondolkodásmódjukat, ami ugyanakkor eltér az amerikaitól" - fogalmazott.
Furcsa első találkozás Orbán Viktorral
Schmitt Pál akkori köztársasági elnök ugyanakkor meglepte őt, amikor egy ízben kijelentette, hogy "a magyar fiataloknak hallaniuk kell az üzenetet, hogy a magyarok nem vesztesek". Kounalakis nem is értette, hogy lehetnének a magyarok vesztesek, "amikor az egyik legműveltebb, -elbűvölőbb és -érdekesebb nép, amivel valaha találkoztam".
Orbán Viktorral a volt nagykövet szerint nem sikerült igazán jól az első találkozás: Kounalakis a sikeres demokratikus átalakulás példájának látta Magyarországot, míg az újdonsült miniszterelnöknek borús gondolatai voltak az elmúlt 20 évről. Később az is világossá vált - folytatta a diplomata -, "hogy egyes demokratikus intézményeket nem ugyanúgy értékel, mint az Egyesült Államok".
Kounalakis szerint a nemzetközi üzleti világ értékelte a Fidesz erőfeszítéseit, hogy bevonzza a külföldi tőkét, ő azonban másképp látta: sem az adórendszer, sem a vállalkozások indítása nem vált egyszerűbbé, átláthatóbbá. "Úgy tűnt, hogy a politikai kapcsolatok inkább számítottak, mint egy jó és fenntartható ötlet" - világított rá Eleni Kounalakis.
A diplomata az interjúban arról is beszélt, hogy "egyes felvetések ellenére" az USA nem dolgozott a magyar kormány ellen közösen a civil szervezetekkel. Azt viszont szerették volna megmutatni, hogy a demokrácia alapja a civil szervezetek és a kormány együttműködése, például Amerikában is.
Kounalakis, aki a könyvében ennek ellenpéldájaként említi az iPaden írt alaptörvényt, az interjúban azt mondta, hogy szokatlan volt részükről, hogy a 2010 után jellemző törvényhozási és alkotmányozási folyamatot nyíltan kritizálták, "de maga a folyamat is szokatlan volt".