2015. március. 12. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 12. 17:37 Itthon

Visszadobták az előre hozott választásról szóló népszavazást

A kérdés olyan tárgykört érint, amelyben az alaptörvény értelmében nem lehet országos népszavazást tartani - indokolta egyhangú döntését a Nemzeti Választási Bizottság. Országos népszavazást csak az Országgyűlés hatáskörébe tartozó ügyben lehet kezdeményezni, a választások kitűzése viszont az államfő dolga. A kezdeményező 2016-ra szeretett volna előre hozott választást.

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) csütörtök délutáni ülésén nem hitelesítette az előre hozott választásról szóló népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ívét.

Pintér Gábor Levente február 24-én nyújtotta be népszavazási kérdésének aláírásgyűjtő ívét, amelyen a következő kérdés szerepelt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy 2016-ban előre hozott országgyűlési választások legyenek Magyarországon?". 

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke február 27-én elutasította a népszavazási kérdés aláírásgyűjtő ívét, mivel nem felel meg a formai előírásoknak. A kezdeményező azután ismételten benyújtotta az ívet, amelynek hitelesítését az NVB-nek napirendre kellett tűznie.

Az NVB csütörtökön egyhangú döntéssel megtagadta a népszavazási kérdés aláírásgyűjtő ívének hitelesítését, arra hivatkozva, hogy a kérdés olyan tárgykört érint, amelyben az alaptörvény értelmében nem lehet országos népszavazást tartani. 

Patyi András, az NVB elnöke az ülésen arra hívta fel a figyelmet, hogy az országgyűlési választások kitűzése a köztársasági elnök hatásköre, márpedig országos népszavazást csak az Országgyűlés hatáskörébe tartozó ügyben lehet kezdeményezni. 

Az NVB elnöke kitért arra is, hogy a tavaly megválasztott Országgyűlés megbízatása négy évig tart, a népszavazási kérdés pedig azt feltételezi, hogy az Országgyűlést feloszlatták vagy maga mondta ki feloszlását. Az Országgyűlés feloszlatásáról pedig szintén nem lehet népszavazást tartani.

A határozat ellen 15 napon belül lehet jogorvoslatot benyújtani a Kúriához.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.