Itthon Csikász Brigitta 2014. december. 10. 18:00

A dílerek megússzák, a fogyasztók megszívják

A rendőrség drogellenes stratégiája azt a célt tűzte ki, hogy a kábítószer visszaéléses ügyeken belül 15 százalékra növeljék azoknak az eseteknek az arányát, amely nem fogyasztóval, hanem termelővel vagy terjesztővel szemben indul. Ijesztő adat, hogy miközben egy évben négyezernél több eljárás indul kábítószerrel való visszaélés miatt, tavaly ebből csak 15 eset volt kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos, a többi büntetőeljárás fogyasztás miatt indult. Még megdöbbentőbb, hogy a terelés törvényi lehetősége ellenére több mint ezren a bíróságon végzik: majdnem minden második droghasználónak lesz priusza.

Droglabort számoltak fel a rendőrök Mórahalmon, lecsaptak egy kokain-árusra, illetve bejelentés alapján lefoglaltak közel egy kilogrammnyi kokaint – ezekről számolt be a rendőrség december 9-én a honlapján, a police.hu-n. A kiragadott pillanatképp egyfajta ideális képet mutat a kábítószer elleni harcról. Ugyanakkor a kikért adatok azt mutatják, hogy az eljárások jelentős része a fogyasztók ellen indul, készítők, termesztők és dílerek ritkán esnek bele a rendőrök hálójába.

A Rendőrség Drogellenes Stratégiáját részletező, idén februárban kiadott országos rendőr-főkapitányi utasítás értelmében jövő év végére a rendőrség növelni szeretné a kábítószer-terjesztőkkel szembeni eljárások számát, mégpedig úgy, hogy az elfogott dílerek aránya az elkövetőkön belül 15 százalékot érjen el. (A Legfőbb Ügyészség adatai alapján 2013-ban 109 876 tettest regisztráltak – Cs. B.)  A dokumentum, mint írják, azért született, mert "a kábítószerekkel, pszichotróp és új pszichoaktív anyagokkal összefüggő problémák kezeléséhez" a rendőrség szervezetét és drogellenes cselekvési tervét is át kell alakítani.

A drogstratágia értelmében a rendőrség tevékenységének célja a kábítószer-kínálat visszaszorítása, a dílerek és a kábítószer-termelők elleni küzdelem, valamint a megelőzés lesz. Ebben nagyon fontos az információszerzés- és feldolgozás, a rendőri szervek közötti együttműködés. Szó van a szükséges humán háttérről is: a kapitányságokon kettő, a megyeszékhelyi kapitányságokon pedig három munkatársat kell drogbűnözés elleni munkára felkészíteni. Emellett biztosítani kell olyan tárolóhelységet a kapitányságokon, ahol a lefoglalt kábítószereket tárolni lehet.

Jó, jó, de nem biztos, hogy annyira az?

A hvg.hu megkeresett több, korábban kábítószer területen dolgozó nyomozót. Egyiküknek a 15 százalék ütött szemet. "Az a Hofi-vicc jut eszembe, amelyben a pártvezetés előírja, hogy a disznó mennyit fialjon. (A viccben a célszám nem jön össze, de mire több lépcsőn keresztül az információ eljut a vezetéshez, mindenki hozzáad egyet, és így meglesz a terv. - szerk.) A nyomozó szerint egyszerűbb volna, ha egy egységes szervezet foglalkozna az országban a kábítószeres ügyekkel. "Legalább tesztelhetnék a diákokat" – tette hozzá a nyomozó.

MTI / Mihádák Zoltán

Egy rendőrségi középvezető szerint sem fognak a leírt struktúrával látványos eredményeket elérni. "Három megyei nyomozó ezt nem fogja tudni megoldani” – mondta név nélkül a hvg.hu-nak. Megjegyezte, a dílerek ellen speciális egység kell, amelynek van módja, ereje és képzettsége operatív eszközöket alkalmazva feltérképezni a hálózatokat és elfogni a terjesztőket. Úgy vélekedett a stratégiáról, hogy az a statisztikai irányt erősíti, ami miatt az lesz a lényeges, hogy a megszabott százalékból ne csússzanak ki.

Kollégája meglátásait osztotta Teplán Tibor egykori fővárosi kábítószer elleni nyomozó. Szerinte a kereslet csökkentésére kell helyezni a hangsúlyt. „Ehhez a fiataloknak már általános iskolában el kell magyarázni, hogy milyen veszélyei vannak a drogozásnak. A megelőzésre és egy központi operatív egység létrehozására kellene pénzt áldozni, amelynek lennének helyi kirendeltségei. Hihetetlen összegek vannak a drogban, és a bűnözők mindig egy lépéssel a rendőrök előtt járnak” – tette hozzá. Teplán értetlenkedését fejezte ki azon, hogy ha a dokumentum készítői szerint a modern bűnüldözés az információk megszerzésén és feldolgozásán alapszik, akkor mit gondolnak arról, hogy ők korábban hogyan dolgoztak. Hozzátette: külföldön – többek között Kanadában – más a szemlélet a drogprevencióval szemben, mert azt társadalmi kérdésnek tekintik, nem rendőrinek.

Háromnegyedük büntetlen előéletű

Kábítószerrel történő visszaélés bűntette miatt évente 4 ezer-8 ezer eljárás fejeződik be.

2012-ben 4 913, tavaly pedig 4 994 kábítószerrel való visszaélést követtek el hazánkban az az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata hvg.hu megkeresésére megküldött adatai alapján.

Új pszichoaktív anyaggal való visszaélést két évvel ezelőtt 3-at regisztráltak, az elmúlt évben már 88-at.

Az elkövetők száma a következőképpen alakult: 2012-ben 4 577, 2013-ban pedig 4 814 fő ügyében indult eljárás A stratégiában közöltek szerint 2012-ben az elkövetők 79,8 százaléka 30 év alatti volt, ezen belül nőtt a fiatalkorúak aránya (17,9 százalékra).

A kábítószerrel visszaélést elkövetők közel háromnegyede büntetlen előéletű volt. A hvg.hu megkeresésére hangsúlyozták: nincs hiteles statisztikai adat arra nézve, hogy a büntetőeljárások hány esetben indultak fogyasztóval, illetve terjesztővel szemben. Az új, 2013 júliusától hatályos Büntető törvénykönyv alapján azonban külön kezelik a kábítószer-kereskedelmet, ami miatt 15 emberrel szemben indult eljárás az elmúlt esztendő második felében.

2012-ben az elterelés alkalmazása következtében a nyomozások 58,3 százaléka fejeződött be úgy, hogy az illetőnek nem kellett bíróság elé állnia, az ORFK által megadott adatok szerint ez 1 151 embert jelentett, 2013-ban pedig 1 301-et.

Dizájnerdrogok: évente 60-70 új alapanyag

A Drogellenes Stratégiában szereplő adatok alapján 2012-ben első helyen állt a kannabisz (75,2 százalék, 3 925 eset), ami az előző éveknek megfelelő arányt jelent. A kannabisz után az amfetamin jön mintegy 14 százalékkal (738 ügy). A heroinhasználat a rendőrség tudomására jutó esetek 1,4 százalékát tette ki (72 darab).

A lefoglalások alapján, a hazai piacon leggyakrabban előforduló anyag szintén a marihuána.(Idén december elején számolt be a rendőrség arról, hogy az elmúlt évek legnagyobb marihuána ültetvényét számolták fel Pest megyében. Két házban háromezernél több vadkendert találtak.)

AFP / RIA Novosti / Sergey Venyavsky

A kokain, az amfetamin, a metamfetamin és az LSD feketepiaci részesedése évek óta hasonlónak tekinthető. A heroin lefoglalásainak száma, illetve a lefoglalt anyag mennyisége a 2010-ben tapasztalható kismértékű csökkenés után 2012-ben jelentősen visszaesett.

„Ezzel egyidejűleg folytatódott az új pszichoaktív anyagok előző két évben kezdődött térnyerése, a tiltólistára került mefedron helyét különböző – azóta szintén tiltólistára került – katinon vegyületek (4-MEC, MDPV), továbbá szintetikus kannabisz származékokkal kezelt növényi törmelékek vették át” – jelezték a tendenciákat az anyagban. Idén októberben például egy Kínából érkezett csomagban új pszichoaktív anyagot (4-fluor-metkatinont) találtak. A pszichoaktív anyagok terjedését mutatja az is, – mint a rendőrségi anyagban áll –, hogy két évvel ezelőtt Európában 73, tavaly pedig 60 új anyag jelent meg.

A rendőrség tájékoztatása szerint tavaly Pest megyében kettő, Budapesten pedig egy olyan illegális droglabort számoltak fel, amelyekben új pszichoaktív anyagokat állítottak elő. Az utóbbiból 3 kilogramm szert gyűjtöttek be, a két másikban pedig összesen 13 kilogramm anyagra bukkantak. Tavaly még bebuktattak a rendőrök egy Baranya és egy Csongrád megyei illegális droglabort, ezekben amfetamin, illetve marihuána került elő kisebb mennyiségben.

Kábítószer-lefoglalások 2013-ban

Szintetikus kannabinoidok – 60 kilogramm
Marihuána – 863,38 kilogramm
Indiai vadkender – 5 300 indiai tő
Hasis – 4,96 kilogramm
Heroin – 5, 72 kilogramm
Kokain – 8,13 kilogramm
Amfetamin – 74,8 kilogramm
LSD – 342 adag
Ecstasy tabletta – 17 664 darab

Magyarország tranzit- és célország

„Kábítószer-csempészet tekintetében Magyarország továbbra is tranzit- és célország egyben. A legtöbb kábítószertípus külföldről jut hazánkba, a belföldi előállítás egyedül a marihuána esetében játszik egyre meghatározóbb szerepet” – írták a rendőrségi stratégiában.

Ez szerepel a WikiLeaks által amerikai nagykövetségi jelentések révén három éve közzétett jelentésekben is. Azokban a Nemzeti Nyomozó Irodára hivatkozva írták, hogy az országon keresztül forgalmas drogszállító útvonalak futnak át Délkelet-Ázsia és Nyugat-Európa között. Magyarországon főleg albán, török, szerb és koszovói csoportok foglalkoznak drogcsempészéssel és árusítással. Kábítószert 2008-as adatok szerint főleg a román, a szerb és az ukrán határon hozták be, de a Ferihegyi repülőtér is fontos kábítószer-elosztó központnak számít.

AFP / Orlando Sierra

A jelentésekben még beszámoltak arról is, hogy a hazánkban élő nigériaiak közül sokan érintettek a kábítószer-kereskedelemben, ők főleg a kokainszállítmányokat felügyelik, illetve, hogy hazánkon át a Balkánról Nyugat-Európa felé és Nyugat-Európából a Balkánra is érkeznek különböző szállítmányok. A marihuána egy részét Nyugat-Magyarországon, szlovák és holland import magokból termelték, 2009-től azonban a rendőrség szerint a magyar marihuána-termesztést szinte teljesen átvették vietnami csoportok, de kapcsolatuk volt a török heroin-terjesztőkkel is.

A rendőrség adatai szerint a hasis legnagyobb részét Marokkóból importálják tengeri vagy légi úton. A szintetikus kannabisz származékok Ázsiából jönnek több kilós csomagokban por formájában, amelynek feldolgozását és a csomagolását Európában végzik. A heroin pedig többnyire Afganisztánból származik.

Van a rendszeren mit javítani

„Ezek az útvonalak máig megvannak, csak például ma már Spanyolországba vagy Hollandiába nem közvetlenül viszik a drogot, hanem Bulgárián és Románián keresztül” – mondta a hvg.hu-nak egy volt rendőr, aki kábítószer ellenes területen dolgozott vezetőként. Szerinte egyébként hiba volt 2012-ben a Budapesti Rendőr-főkapitányság kábítószer elleni részlegét megszűntetni. „Az alosztály felszámolásával informátorokat vesztettek el a nyomozók, nincsenek emberek az utcán, a drogosok között, a kábítószer-prekurzorok (alapanyagok, amiből a szintetikus szereket előállítják - szerk.) ellenőrzése pedig szinte nulla’ – osztotta meg a volt parancsnok jelenlegi tapasztalatait.

Ugyan a jelenlegi budapesti főkapitány, Bucsek Gábor intézkedett arról, hogy legyenek a felderítők között olyan emberek, akik csak a „kábszeres” ügyekkel foglalkoznak, de forrásunk szerint az okozott kárt ezzel nem sikerül helyreállítani. Elmondása szerint nagyon lassú a rendszeren belül az információáramlás. Egy értesülést szeretett volna átadni, de "másfél hónap telt el, mire az új rendszerben eljutottam egy nyomozóhoz, akire az ilyen ügyeket osztották. Két hónappal később a segítséget kérő ember ismét jelentkezett és megkérdezte, hogy mi van már, mert továbbra sem történt semmit, az árut pedig úgy terítik, mint előtte.”

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.