Nyomozók szerint akár komoly zavarok is keletkezhetnek a kábítószeres ügyek felderítésében, miután az ezzel foglalkozó részleget osztályból alosztályba sorolják, és emiatt az ott dolgozó nyomozók létszáma csökkenni fog. A testület számára jelentős bérmegtakarítással is járó ászervezés részleteit a BRFK nem vázolta, de nem cáfolták lapunk azon értesülését, hogy több százmillió forintot adnak ki bűnjelként lefoglalt fegyverek és lőszerek őrzésére.
Elfoglaltságaira hivatkozva nem nyilatkozott lapunknak Tóth Tamás fővárosi rendőrfőkapitány, akit a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál (BRFK) zajló átszervezésekről kérdeztünk volna. A szervezet állományának ugyanis mintegy tíz százalékát, körülbelül nyolcszáz embert érint a változás: több egyenruhást küldenek az utcára és igyekeznek könnyíteni a kerületi kapitányságok nyomozóinak helyzetét.
Információink szerint a központi szerveknél a közrendvédelmi és a bűnügyi területen is a lehető legnagyobb karcsúsítást hajtják végre. A hvg.hu úgy tudja, hogy az augusztus elején megszüntetett Szervezett Bűnözés Elleni Osztály helyét november 1-jétől a vegyes bűncselekmények alosztálya veszi át. Ez a gépjármű-felderítési és a kábítószeres bűncselekmények elleni alosztályokkal együtt az alá az Információs Főosztály alá fog tartozni, amelynek egyik nyomozója, K. Attila a korrupciós ügy egyik gyanúsítottja. Mindegyik alosztály 13 fős lesz, de hogy miért ennyi emberrel tervezték az egységek működését, sem jelenlegi, sem volt rendőri vezetők nem tudták a hvg.hu-nak megmondani.
A vegyes bűncselekmények ellen létrehozott egységbe azok a kábítószeres és gépjárműlopásos, -feltöréses ügyekben jártas nyomozók kerültek, akik a másik két alosztályra a megszabott létszámkeret miatt nem fértek be. Pozitív hatású lehet, hogy a lakosságot leginkább érintő és irritáló betörési ügyek felderítésén dolgozók végre osztály keretein belül dolgoznak, több emberrel, ami előrelépés ahhoz képest, hogy eddig az alacsonyabb besorolású alosztályként működtek, igaz, továbbra is az eddigi létszámmal, 15 fővel. Emellett megszüntettek több osztályt, köztük a "trükkös" ügyekkel foglalkozókat is. (Ez az egység azokra a bűnözőkre dolgozott, akik például szolgáltató cégek munkatársainak vagy önkormányzati alkalmazottaknak kiadva magukat csaltak ki pénzt az emberekből.)
Zacher új osztályokat nyithat?
A kábítószer-bűncselekmények elleni egység viszont mostantól alosztály lesz, kevesebb munkatárssal, annak ellenére, hogy az egyik legjobban működő csapata volt a BRFK-nak. Ezt a fejleményt lapunknak név nélkül nyilatkozó volt és jelenlegi rendőrök egyöntetűen negatívan értékelik. „Ha megszimatolja az alvilág a rájuk dolgozó egység létszámának csökkenését, az utcán a szerrel fognak focizni a srácok. Annyi lesz belőle, hogy macskaalomnak fogják használni. Zacher Gábor pedig új osztályokat nyithat” – vázolta túlzással az elképzelt jövőképet egyik forrásunk.
Teplán Tibor volt kábítószer-bűnözés elleni nyomozó szerint a „kábszeres” egységre várható változások semmiképpen sem mondható biztatónak a jövőre nézve. Szerinte az ennek a típusú bűnüldözői munkának a legfontosabb része a titkos információgyűjtés, azaz az operatív munka és az ahhoz segítséget nyújtó informátorok. Ők viszont nyomozókhoz kötődnek, és nem biztos, hogy másik rendőrrel hajlandóak lesznek szóba állni és együttműködni. „Egy kiváló eredményekkel működő egységet tesznek tönkre” – vélte a volt nyomozó.
Mások azt nem értik, hogy ha például a gépjármű alosztályon a néhány évvel ezelőtti szintén nem magas 15-18 százalékról a felderítés a bűnügyi statisztika alapján jelentősen visszaesett, Soroksáron például 2,8 százalékra, akkor ott miért maradhat minden a régiben. "Most hol van a beígért teljesítményértékelés?” – teszik fel a kérdést. Egy dolog azonban nem kérdés forrásaink szerint, mégpedig az, hogy a központból a kerületi kapitányságokra kihelyezettek bére csökkeni fog a besorolások miatt. Ez éves szinten több százmillió forint megtakarítást jelent a testületnek.
Minden a pénz körül forog
A takarékosság azonban nem minden szinten érvényesül. A BRFK-n ugyanis – értesüléseink szerint – három éve folyik eljárás lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés ügyében a FÉG fegyvergyártó vállalat illetékeseivel szemben. Az ügy elindításakor a cég által legyártott összes fegyvert bűnjelnek minősítették. Ezek tárolásáról a rendőrség köteles gondoskodni. Úgy tudjuk, a hatalmas, többszázezres mennyiségű lőfegyver biztonságos tárolását szerették volna a Terrorelhárítási Központnál megoldani, de annak illetékesei nemet mondtak a társszerv kérésére.
Mivel a BRFK-n más megoldást nem találtak, a fegyvereket a FÉG-nél a budapesti rendőrök túlórában őrzik havi húszmillió forintért. Ez az összeg az eltelt hónapok alatt a sokszorosára nőtt, s mára – állítólag – félmilliárd forintra rúg. Értesüléseink szerint erről a problémáról tud a rendőri és a belügyi vezetés, megkeresésünkre azonban az ORFK Kommunikációs Szolgálata részéről csak annyit válaszoltak, hogy „bűnjelek tárolásáról, kezeléséről jogszabályok rendelkeznek, a Budapesti Rendőr-főkapitányság azok szerint jár el”. Ezt egyébként megkeresésünkben nem vitattuk.
Csak érzékeltetésképpen: egy évvel ezelőtti számításaink szerint ez az összeg körülbelül egy évre fedezi a BRFK üzemanyag-szükségletét. Az ötszázmillió forint egyébként a BRFK 2011-es adósságállományának – mintegy 900 millió forint – több mint felét tette ki. Minderről beszélni, ráadásul még nyilvánosságra is hozni azonban nem ildomos a testületben. Másfél évvel ezelőtt távoznia kellett a Pest megyei rendőrfőkapitánynak, Ármós Sándornak azért, mert körlevélben jelezte, hogy a rendőrség több százmillió forintos eladósodása miatt megszorításokra van szükség.
Az ügyek száma miatt visszaduzzadhatnak a központi egységek?
A rendőrségi átszervezéssel kapcsolatban, főleg a BRFK-ra vonatkozóan vegyes vélemények alakultak ki a testületben dolgozók és korábbi rendőrök körében. Hogy a kerületek létszám-segítséget kapnak, egyöntetűen helyeselték, de hozzátették, ha a létszámbővülés nem jár együtt eszközfejlesztéssel (autó, számítógép stb.), akkor nem nő a hatékonyság. Forrásaink szerint az sem jó, ha a kerületi kapitányokat ne évente, vagy akár ennél gyakrabban cserélgetik, mint a fővárosban az elmúlt két évben történt. Emellett hibásnak tartották a központi egységek ennyire radikális lecsökkentését. Mint megjegyezték, az ügyek nagy száma miatt elengedhetetlen lesz ezeknek az osztályoknak a felduzzasztása, ami már a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) esetében – tudomásuk szerint – el is kezdődött.
Az NNI-t a Készenléti Rendőrségbe olvasztották be. A hivatalos belügyi érvelés az volt, hogy az NNI túl nagyra nőtt, így mindenképpen csökkenteni kell a létszámát. Úgy tudjuk, a leépítés után már újra kezdődött a bővítés. Keresik az embereket, mert az ügyekkel meg kell birkózni. Az átszervezésről egyébként a hvg.hu-nak úgy vélekedtek, hogy az Pintér Sándor belügyminiszter koncepciója. Az elgondolásokat pedig Papp Károly, a volt közmunkaügyi program felelőse, a rendőri átszervezések lebonyolítója, most az országos főkapitány általános helyettese – nem mellesleg a 2006-os rendőri túlkapások kivizsgálója – hajtja végre. Cserébe várhatóan ő lehet a rendőrség első számú vezetője, miután Hatala József mostani főkapitány jövő februárban 62 évesen, a nyugdíjkorhatár elérésével, távozik a testület éléről.