Gyurcsány tárgyalna a közvetlen államfőválasztásról is
Négy kényes téma tudományos igényű elemzéséhez látott hozzá a Demokratikus Koalíció (DK) – mondta Gyurcsány Ferenc pártelnök az InfoRádió Aréna című műsorában. A volt kormányfő szerint tárgyalni kell a közvetlen államfőválasztásról is.
"Szinte tudományos igénnyel" kezdett el "kényes, nagy területeket" feldolgozni a DK – mondta Gyurcsány Ferenc az InfoRádió műsorában.
Most éppen négy ilyen területnél tartanak, az egyik a magyarországi szélsőjobb előretörésének okainak, kezelési módjának, a lehetséges válaszoknak a témája, amelyben majdnem tudományos igényű elemzések és politikai javaslatok születnek. A második a magyarországi romakérdés, a harmadik az egyház és valláspolitika, és most jön a föld és vidék dolga – mondta a volt kormányfő.
"Úgy kell elképzelni, hogy valaki készít egy nagy dolgozatot közülünk, utána ezt az elnökség elkezdi vitatni. Nagyon sok vita van, miközben általában a DK elnökségében 10-ből 9 döntés egyhangúlag születik. Itt nem. Felnyitnak tabukat a kollégák, és akkor látjuk, hogy mekkora a dráma. Utána ezeket folytatjuk zárt, nem nyilvános szakértői vitákkal, elmegy ezzel jó fél év minden egyes ügyben" – közölte a DK elnöke.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, "ezután lesznek nyilvános konferenciák, dolgozatok, és valamikor a ciklus közepéig kell odáig eljutni, feltételezve, hogy kitart ez a kormány 2018-ig, hogy azt mondjuk, volt nekünk egy nagy alapító programunk, ezt a programot, látva, hogy mi történt az országban, ezeken és ezeken a pontokon korrigáljuk". Hozzátette, hogy ez a munka elkezdődött, szisztematikusan mennek végig a területeken.
A DK elnöke a köztársaság alkotmányos jogvédelme ügyében arról beszélt, hogy itt önmagában nem kell korrigálni. Példaként hozta, hogy náluk többségben voltak azok, akik szerint őrizzék meg a közepesen erős vagy gyenge, parlament által választott köztársasági elnök jogintézményét. Felidézte, hogy a rendszerváltozás hajnalán, 1989-ben erről még népszavazás is volt, ami alig-alig bukott el.
"Sokan vannak, akik azt mondják, hogy bizonyos szituációkban, mint most, nem működik a hatalommegosztásnak a korábbi elve, ezért kell erős, érdemi ellensúly a kormánnyal, a kormányfővel szemben. Ezért gondoljuk végig, hogy mégiscsak egy erősebb, közvetlenül választott köztársasági elnök legyen" – mondta a politikus.
Az elmúlt 15 évben ez lett az európai tendencia is, egymás után állnak át a közvetlenül választott elnökre – tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Kiemelte, hogy ez a véleményük független azoktól a mendemondáktól, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szeretne-e köztársasági elnök lenni, vagy sem. "Nyilván én nem azért fogalmazok meg ilyet, mert az ő hatalmát szeretném erősíteni, intézményi értelemben fogalmazok" – mondta a DK elnöke.