A Fidesz szóvivőjét, Hoppál Pétert tartották a legesélyesebbnek Hoffmann Rózsa lehetséges utódjaként, de a hvg.hu több forrásból úgy értesült, hogy nem ő, hanem egy relatíve ismeretlen fideszes képviselő, volt kormánymegbízott, Vinnai Győző lehet a következő oktatási államtitkár.
„A hallgatók a tanszéken állítólag szerették, de az oktatásról vallott rendszerszintű elképzeléseit a nyíregyházi közgyűlésen nem ismerhettük meg” – mondta a hvg.hu-nak egy nyíregyházi ellenzéki vezető, akit alaposan megleptünk azzal, hogy értesülésünk szerint Vinnai Győzőt, a Nyíregyházi Főiskola Történelem Tanszékének a docensét, a Fidesz országgyűlési képviselőjét nevezheti a kormány az Emmi oktatási államtitkárának, Hoffmann Rózsa utódjának.
Bár az sejthető volt, hogy Orbán nem szakértőt kér fel, hanem a Fideszben edződött politikust választ, de az utolsó pillanatig Hoppál Péter szóvivőt tartották a legnagyobb esélyesnek. Ő azonban végül a tárca kulturális államtitkára lesz, bár kormányközeli forrásból úgy tudjuk, hogy valóban ezen a poszton is felmerült a jelölése. Mellette az eddigi köznevelési helyettes-államtitkár, Sipos Imre neve forgott lehetséges Hoffmann-utódként, akiről azt mondták, hogy legalább „a szektorból jön” (A székesfehérvári Teleki Blanka gimnáziumnak volt az igazgatója, ahová korábban Orbán is járt.)
Azt, hogy Vinnai az államtitkári poszt várományosa, több, különböző forrásból is megerősítették munkatársainknak, de magát az értintettet nem sikerült elérnünk.
Vinnai Szegeden végzett történelem szakon 1983-ban, és már abban az évben bekerült a nyíregyházi Bessenyi György Főiskolára tanársegédként a történelem tanszékre. Kutatási területe a két világháború közötti diplomácia, valamint a századforduló megyei helytörténetéhez kötődik: doktori disszertációját az 1921-27 közötti magyar-jugoszláv kapcsolatokról írta, valamint a szabolcsi közigazgatás történetéről is publikált.
A 2002 óta a Fidesz városi elnökeként, 2004 óta választókerületi elnökként tevékenykedő Vinnai 2010-ben lett országgyűlési képviselő. Az elmúlt ciklusban 15-ször szólalt fel és mindössze egy önálló indítványa volt, ez azonban a felsőoktatási törvény módosításáról szólt. (Többek között a hallgatói szerződések tárgyában.) A közigazgatási rendszer átalakítását követően ő lett a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal alapító vezetője. A hivatal éléről májusban búcsúztatták, miután az új összeférhetetlenségi törvények alapján nem lehetett egyszerre parlamenti képviselő és megyei kormánymegbízott.
Mint helyi forrásokból megtudtuk, nem kizárt, hogy Vinnai kárpótlásként kapja a posztot: Nemcsak amiatt, mert távoznia kellett a kormányhivataltól, hanem azért is, mert Nyíregyházán „hangulatilag” 2010 után némiképp kettévált a Fidesz. Vinnai szeretett volna a város első embere lenni, de helyette végül Kovács Ferencet indították, aki 2010-ben nyert is a polgármester-választáson.
Vinnai az országos Fideszben eddig nem volt tényező, a helyi politikában volt aktív. „Bár az kétségtelen, hogy kormánymegbízottként tudott reprezentálni” – mondta egyik helyi forrásunk, aki szerint minden játszótérátadáson, üzemi bővítésnél, ünnepi megemlékezésen, fórumon részt vett, beszélt, átadott. (Minderről kormánymegbízotti hivatalos Facebook-oldala is árulkodik, melyen a hivatali teendők fényképei olykor keverednek a kampányidőszak fideszes szlogenjeivel.)
Hoffmann Rózsa visszalépését hivatalosan április 10-én jelentette be Harrach Péter (KDNP), de már korábban elindult a találgatás lehetséges utódjáról. De nemcsak az ő munkájával lehetett elégedetlen a miniszter. Marekné Pintér Aranka távozását is szinte mindenki biztosra veszi, ugyanakkor a megfelelő ember még itt sincs meg, írta az Index. Felvetődött, hogy esetleg Pölöskei Gáborné, Áder János köztársasági elnök húga léphetne Pintér Aranka helyére, ő azonban valószínűleg nem vállalja a feladatot.
A lap szerint Pölöskeinéről inkább tartják, hogy az államtitkári posztra, esetleg az Oktatási Hivatal (OH) és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) összevonásával létrejövő mamutintézmény vezetésére pályázik. Az Index szerint az OH elnöke nyugdíjba készül, az OFI élén pedig Hoffmann Rózsa bizalmi embere, Kaposi József áll.