Előzetesbe került Kiss Ernő
Előztes letartóztatásba került szerdán Kiss Ernő volt dandártábornok. A hírt a Központi Nyomozó Főügyészség megerősítette. A Népszabadság információi szerint egy folyamatban lévő ügy egyik érintettjének azt ígérte, hogy némi pénzzel és kapcsolatai segítségével be tud avatkozni az érdekében az eljárásba.
Előzetes letartóztatásba került a szerdán őrizetbe vett Kiss Ernő nyugalmazott rendőr dandártábornok, akit jelenleg a Nagy Ignác utcai börtönben tartanak fogva - írta az Index. A portál értesülését, miszerint az egykori dandártábornokot letartóztatták, Simon Richárd, a Központi Nyomozó Főügyészség helyettes szóvivője is megerősítette.
”Dr. K. Ernő nyugállományú rendőr dandártábornokot 2013. december 11-e napján gyanúsítottként hallgattuk ki vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette miatt. A gyanúsítottat szerdán őrizetbe vettük, a mai napon a Pesti Központi Kerületi Bíróság elrendelte előzetes letartóztatását a tanúk befolyásolásának veszélyére hivatkozva, a Központi Nyomozó Főügyészség indítványára" - közölte a szóvivő.
Az előzetes letartóztatást egy hónapra rendelték el, a "gyanúsításban megfogalmazott tényállásról a nyomozás érdekeire tekintettel nem nyilatkozunk" - tette hozzá a szóvivő a beszámoló szerint. A Népszabadság értesülése szerint állítólag azt egy folyamatban lévő ügy egyik érintettjének, hogy némi pénzzel és kapcsolatai segítségével be tud avatkozni az érdekében egy már vádszakban lévő bűnügyben.
Kiss Ernő, a botrányos eseteiről ismert nyugalmazott főrendőr 2008-ban a hvg.hu-nak azt mondta, 16 éve Horn Gyula akkori kormányfő utasítására állították le a Draskovics Tibor és helyettese ellen folytatott operatív nyomozást. A volt pénzügy-minisztériumi államtitkár rágalmazásért feljelentette Kisst, akit februárban jogerősen is felmentett a bíróság.
Az ORFK egykori Központi Bűnüldözési Igazgatóságának volt vezetője az interjúban arról beszélt: felmerült a gyanú Draskovics Tibor akkori államtitkár és helyettese ellen, hogy hivatali hatalmukkal visszaélve érték el, hogy a Vám- és Pénzügyőrség 83 millió forintról 100 ezer forintra csökkentse egy üzemanyag-forgalmazással foglalkozó cég bírságát. Az érintett vállalkozás a Kuwait Petroleum Hungary Ltd. (Q8) volt.
A bíróság elrendelte a valóság bizonyítását és megállapította, valóban felmerült a gyanú, ezért is rendelték el az operatív feldolgozást, amelynek épp ezt kellett volna kiderítenie. A bíró indoklásában azt mondta, az eljárás során meghallgatták az operatív feldolgozás résztvevőit és valamennyien arról számoltak be, hogy nem szabályosan zárták le az operatív feldolgozást.
A dandártábornok ügyei
Kiss Ernő a Horn-kormány idején a KBI-t vezette, majd utána az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója volt addig, amíg menedzser betegsége ki nem derült. 2002 tavaszán felmerült, hogy a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatát irányíthatja, de aztán ebből semmi nem lett. A tábornok egy évvel később elfoglalhatta a XIII. kerületi rendőrkapitányi széket.
2007. november 23-án a tábornok szolgálati autójával három gépkocsinak is nekiütközött – az ügyészség akkori gyanúja szerint ittasan –, ami miatt rendőrkapitány megbízását Bencze József országos rendőrfőkapitány azonnali hatállyal visszavonta. Kiss Ernő azt állította, nem ő, hanem alteregója okozta a balesetet. Az autóját ugyanis ellopták. Három évvel később újabb ittas vezetésen kapták a rendőrök a III. kerületben.
Kiss Ernőt a történtek miatt nyugalmazták, ő azonban rendőr akart maradni, ezért munkaügyi bírósághoz fordult. A Fővárosi Törvényszék tavaly júliusban jogerősen semmisnek nyilvánította azt a miniszteri határozatot, amelyben eltiltották Kiss Ernő nyugalmazott rendőr dandártábornokot az egyenruha és a rendfokozat viselésétől. A bíróság megállapította: a miniszter nem volt jogosult ennek a döntésnek a meghozatalára, ezt előterjesztésre a köztársasági elnök tehette volna meg.