Gulyás Gergely szerint minden szükséges garanciát törvénybe foglalnak majd ahhoz, hogy mindenki számára megnyugtatóan rendezzék a határon túli szavazás ügyét. Öt jogvédő szervezet közös felhívásban fogalmazta meg aggodalmait a tiszta választásokért.
Heteken belül elkészülhetnek azok a végrehajtási rendeletek a választási eljárási törvénnyel kapcsolatban, melyek megnyugtatóan szabályozzák majd a határon túli szavazatok nyilvántartását, a névjegyzéket, és a voksok transzparens összeszámlálását is – mondta a hvg.hu-nak Gulyás Gergely.
A Fidesz képviselőjét azután kérdeztük meg, hogy az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a Political Capital Institute, a Társaság a Szabadságjogokért, és a Transparency International Magyarország szerint lépéseket kell tenni annak érdekében, hoyg „a választások tisztasága biztosított legyen”. Az öt szervezet szerint szükséges a választási eljárásról szóló törvény módosítása, javaslataik ugyanis a névjegyzékek adatainak ellenőrizhetőségére, átláthatóságára vonatkozó garanciákat tartalmaznak.
Három gond
A szervezetek három fő problémát fogalmaznak meg: a közérdekű adatok nyilvánosságának és a névjegyzékek érdemi ellenőrzési lehetőségének hiányát, valamint a levélben érkező szavazatok ellenőrizhetetlenségét. Ezen problémák megoldására javasolják, hogy a levélben szavazók névjegyzékének közérdekű adatait a nyilvánosság megismerhesse, valamint hogy a feliratkozási időszak során naponta frissülő, a nyilvánosság számára ellenőrizhető adatok jelenjenek meg a levélben szavazók névjegyzékére és a külképviseleti névjegyzékre feliratkozók számáról.
Gulyás Gergely szerint a jogvédők által megfogalmazott követelések egy része nem törvényi szintű szabályozást igényel, például azt, hogy a választási iroda naponta, hetente, vagy más időközönként tegye közzé, hogy hány határon túli szavazó regisztrált, „tipikusan rendeleti szabályozásba való”. „Az átláthatóság valamennyiünk érdeke, ezért biztosítja azt a törvény, hogy a Nemzeti Választási Bizottság valamennyi tagja betekinthet a választási névjegyzékbe”.
Arra a kérdésre, hogy a betekintésen túl – amint azt az öt civil szervezet megfogalmazta – a megfigyelők folyamatos, és részletes tájékoztatást kapjanak a regisztrációk számának alakulásán túl a leadott szavazatok számáról, és folyamatosan jelen lehessenek a levélben elküldött szavazatok feldolgozásánál, azokat összevethessék a névjegyzékben szereplő adatokkal, Gulyás Gergely úgy válaszolt, az érintettek „minden nap betekinthetnek, együtt is élhetnek a választási névjegyzékkel, és természetesen a Nemzeti Választási Bizottság teljes körű felügyelete mellett kell a szavazatokat összeszámolni, így ott is teljes körű a felügyelet”.