2013. május. 02. 10:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 02. 14:39 Itthon

"Sunnyogási törvény": Bajnai Áderhez fordul az átláthatósági törvény átírása miatt

A köztársasági elnökhöz fordul Bajnai Gordon az információszabadságról szóló új törvény miatt, amit a volt kormányfő "sunnyogási törvénynek" nevezett.

Bajnai Gordon, az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért Választási Szövetség vezetője Áder János köztársasági elnökhöz fordult az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló új törvény miatt, amely szerinte ellehetetleníti a közérdekű adatok megismerését, a közpénzek felhasználásának nyomon követését.

"A „sunnyogási törvényt” a fideszes kétharmad lóhalálában, a trafikmutyi után néhány nappal fogadta el" – írja az Együtt–PM. Bajnai azt kérte levelében az államfőtől, hogy kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a törvény alaptörvényszerűségének előzetes vizsgálatát.

Bajnai Áderhez írott levelében felhívta a figyelmet arra, hogy a törvényjavaslatot azt követően nyújtották be, hogy nyilvánosságra került: civilszervezetek a trafikpályázat teljes dokumentációját közérdekű adatként kikérték a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól, valamint a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től, a törvényt az országgyűlés pedig a benyújtástól számított kevesebb, mint két nap alatt fogadta el.

"A hihetetlen törvényalkotási tempó indokául semmilyen érv nem hangzott el, így óhatatlanul is felmerül a gyanú, hogy a nagy sietségnek és főleg a folyamatban levő ügyekben való alkalmazás előírásának is egy oka van csupán: a trafikpályázattal összefüggő dokumentáció nyilvánosságra kerülésének megakadályozása" – véli Bajnai.

A volt kormányfő szerint az ellenőrző szervek tevékenységének mélysége és a polgároknak a közérdekű adatok megismeréséhez való joga között semmilyen, alkotmányosan értékelhető összefüggés nincsen, így előbbi érdek nem szolgálhat az alapvető jog korlátozásának alapjául. Alkotmányos indok hiányában viszont a közérdekű adatok megismeréséhez való jog e korlátozása alaptörvény-ellenes, Bajnai szerint pedig különösen aggályos, hogy a folyamatban levő ügyekre is alkalmazni kell az új korlátozó szabályokat. "Azon túl, hogy ezek alaptörvény-szerűsége önmagában is erősen megkérdőjelezhető, ráadásul a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát és a bizalomvédelem elvét is sértik, mivel alkotmányos indok nélkül avatkoznak bele már létrejött jogviszonyokba" – írja Bajnai.

Hirdetés