Nem volt fegyvertartásija az üllői családirtónak
Engedély nélkül tartott maroklőfegyverrel ölte meg két családtagját, illetve önmagát, valamint sebesítette meg élettársa anyját S. Ferenc hétfőn Üllőn – közölte a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság kedden a honlapján. Egy rendőrségi szakértő szerint az ehhez hasonló eseteknek van előzményük, a tettesek esetenként évtizedekig is elfojtják dühüket, mielőtt szabadjára engedik.
A főkapitányság emberölés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást S. Ferenc, 74 éves üllői lakos ellen, aki hétfőn késő délután az üllői Akácfa utca egyik családi házának udvarán rálőtt élettársára, a nő fiára és édesanyjára, majd öngyilkos lett. A 64 éves élettárs, 41 éves fia, illetve a fegyverét végül maga ellen fordító idős férfi a helyszínen meghalt, az elhunyt élettárs édesanyját súlyos sérülésekkel szállították kórházba.
A megyei főkapitányság kedden közölte, hogy S. Ferenc engedély nélkül tartott maroklőfegyvert magánál. Az Origo keddi, helyszíni beszámolója szerint a férfi egyik szomszédja azt nyiltkozta, hogy S. Ferenc gyakran lövöldözött a környék kisállataira. Ugyanezt hallotta egy, a hvg.hu-nak hétfőn este nyilatkozó szomszéd is, de ő azt mondta, sosem látta a lövöldözést. Arról azonban forrásunk beszámolt, hogy S. Ferenc a saját bevallása szerint is időnként megverte élettársát.
Mindig van előzménye
Valamilyen pszichológiai ok, például az anyagi ellehetetlenülés miatti kilátástalanság érzése, csalódottság, elkeseredettség, esetleg féltékenység, illetve egy hirtelen kirobbant heves vita is állhat a három halálos áldozatot követelő üllői lövöldözés hátterében – mondta Kovács Lajos nyugalmazott ezredes a tapasztalataira alapozva kedden. A gyilkossági ügyekre szakosodott rendőr, a "döglött ügyek" osztályának egykori vezetője úgy véli: általában olyan ember követ el hasonlóan súlyos bűncselekményt, aki nem tud a problémáival megküzdeni, s akiben az erőszakra való hajlam is megvan. Hozzátette, előfordul, hogy egy ilyen ember a szörnyű tette előtt akár 10-20 évig is magában tartja gondjait, indulatait, amelyek az idő múlásával csak halmozódnak (ezt a külső szemlélő, a környezet esetleg észre sem veszi), aztán egyszer csak "robban a bomba". A nyomozásnak kell kiderítenie, hogy tényleg egy ilyen elfojtott feszültség miatt irtotta-e ki a családját hétfőn Üllőn az a 74 éves férfi, aki végül magával is végzett, vagy "megfogható", tetten érhető előzmények is húzódnak a háttérben – mondta Kovács Lajos.
Közlése szerint a hasonló bűnügyekben mindig utánanéznek például annak, hogy volt-e valamilyen pszichés betegsége az elkövetőnek, s azt kezelték-e. Megvizsgálják, hogy az emberölés gyanúsítottja ellen korábban érkezett-e esetleges erőszakos megnyilvánulásai miatt feljelentés, s a nyomozók megtudják azt is, hogy környezete tapasztalt-e nála a múltban dühös, agresszív megnyilvánulásokat.
A nyugalmazott rendőr ezredes azt mondta, hogy előzmények nélkül senki sem irtja ki a családját. Szerinte az öngyilkos elkövetők rendszerint vagy azért "viszik magukkal" a halálba családtagjaikat, mert nagyon haragszanak rájuk, vagy mert nagyon szeretik őket (mint például a kulcsi többszörös emberölés esetében).
A nyomozás felderítő szakasza ezekben az esetekben viszonylag egyszerű, hisz megvan a tettes, bár azt mindig tisztázzák, hogy valamennyi családtagot ő ölte-e meg, s elvégzik az elhunytak boncolását is a halál pontos okának megállapítása céljából. Az előzmények, okok vizsgálata, valamint az ügy egységes egészbe foglalása már kicsit hosszabb ideig tart – tette hozzá. Kitért arra, ha életben marad a hasonlóan szörnyű bűncselekmény elkövetője, mindenképp igazságügyi elmeorvosi vizsgálatnak vetik alá, hisz beszámíthatatlanság esetén büntetése korlátlanul enyhíthető, de az üllői ügyben más a helyzet, a gyanúsított ugyanis maga is életét vesztette. A nyomozás végeztével ilyenkor lezárják az aktákat, vádemelésre természetszerűen már nem kerül sor – mondta Kovács Lajos.