Bajnaiék erre költik a Mol és az OTP pénzét
Közleményben magyarázza a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány, mire költi azoknak a támogatóknak az adományait, akikről tegnap tett közzé egy részletes listát. Az alapítvány szerint a politika pénzbe kerül, például a békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) gyűlöletkampánya háromszázmillió forintba, "azonban sohasem tudhatjuk meg, honnan származott a pénz".
"Mint az már bejárta a nyilvánosságot, a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány honlapján elérhetővé tette azt a dokumentumot, mely az egymillió forintnál nagyobb bevételeinek és kiadásainak felsorolását tartalmazza. A bevételek természetesen támogatások, melyek hazai és külföldi adományozóktól egyaránt származnak" – írt az alapítvány.
A Haza és Haladás Alapítvány által tegnap közzétett dokumentum szerint többek között a Moltól, az OTP-től és több magánszemélytől, például Bojár Gábortól és Winkler Gyulától is többmilliós összegeket kapott. A legnagyobb szponzor az amerikai demokratákhoz köthető Center for American Progress volt.
Az atlatszo.hu korábban több politikaközeli alapítvány, a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány és a Haza és Haladás Alapítvány gazdálkodásába is szeretett volna betekinteni, ilyen adatokat azonban egyelőre csak a Haza és Haladás Alapítvány szolgáltatott.
A kormányszóvivő közölte, hogy bár az államnak meghatározó tulajdonrésze van a Molban, a kormány semmilyen módon nem folyik bele a cég irányításába, ezért nyilvánvalóan a társaság menedzsmentjének támogatási politikáját sem kommentálják. "Ugyanakkor ez a helyzet is nyilvánvalóvá teszi, hogy semmiféle hatalmi túlterjeszkedés vagy demokratikus deficit nem jellemzi hazánkat, hiszen pont azok, akik ezeket az alaptalan vádakat rendszeresen megfogalmazzák, jelentős 'állami' támogatásban részesülnek" – tette hozzá Giró-Szász András.
A Bajnai Gordon vezette alapítvány pénteki közleményében azt írta, a szervezet mintegy kétszáz szakértő munkáját veszi igénybe akkor, amikor tanulmányokat készít, feltáró kutatásokat végez, vagy éppen szakpolitikai programokat dolgoz és dolgoztat ki.
"Mivel a kormány nem biztosítja a költségvetés átláthatóságát, mi teszünk érte, hogy mindenki tudja, mire mennyit költ az állam, és milyen kockázatok vannak a költségvetésben, ezért indítottuk 2010-ben a 'Közös kassza' projektet" – közölték.
"További példaként említhetjük a 2011-ben született, a mélyszegénység felszámolásáról szóló tanulmányt vagy azt a 2012-ben készült közvéleménykutatást, mely a közoktatás rendszerének évtizedek óta legátfogóbb vizsgálatát végezte el, egyfajta röntgenfelvételt készítve annak állapotáról. De ebbe a sorba illeszkedik az idén februárban bemutatott gazdaságpolitikai program, vagy a májusban bemutatásra kerülő újabb oktatáspolitikai projektünk" – írták.
A közlemény szerint mindenki számára nyilvánvalóvá kell válnia, hogy a politika pénzbe kerül. "A kérdés csak az, hogy a „politikát csinálók” ügyeket képviselnek vagy mutyikat. Átláthatóan gazdálkodnak, avagy kihasználják a kiskapukat. A Civil Összefogás Fórum gyűlöletkampánya is pénzbe került, háromszáz millió forintba; azonban sohasem tudhatjuk meg, honnan származott a pénz" – tették hozzá.