Itthon MTI/Magyar Nemzet 2013. február. 26. 06:22

Több százezerbe is kerülhet a budapesti temetkezési helyek újraváltása

Több százezer forintba is kerülhet manapság a budapesti temetkezési helyek újraváltása, amit az üzemeltető a sírkertek hatalmas területével, az ezzel járó tetemes fenntartási költséggel magyaráz – olvasható a Magyar Nemzetben.

A lap keddi száma szerint a díjakat a Fővárosi Közgyűlés állapítja meg, aki nem tud egy összegben fizetni, kamatmentes részletekben is teljesíthet. Az összegeket a testület úgy határozza meg évről évre, "hogy a temetőfenntartáshoz kapcsolódó árbevételnek meg kell egyeznie a kiadásokkal, azaz ezeken a tételeken haszon nem keletkezik" – tudta meg a lap a Budapesti Temetkezési Intézettől (BTI). A temetők között, de egy területen belül is eltérő díjakat alkalmaznak. Az árszabásnál általában a megközelíthetőséget veszik figyelembe; a külvárosi sírkertek jellemzően olcsóbbak.

Azt, hogy Budapesten százezrekbe kerül az a szolgáltatás, amelyet egy vidéki településen vagy megyeszékhelyen néhány tízezer forintért is meg lehet váltani, a BTI a temetők méretével indokolta. Tájékoztatása szerint a fővárosi sírkertek összterülete meghaladja az 500 hektárt, az intézet kezeli a Főkert után a legtöbb, körülbelül 80 ezer fát Budapesten. A temetőket behálózó utak, a különböző épületek, járművek és egyéb eszközök fenntartása, fejlesztése, valamint a szolgáltatások biztosítása ugyancsak jelentős pénzeket emészt fel.

A lap megjegyzi: a közigazgatási minisztérium korábbi tervezetéből, amely szerint az urnákat csak különleges esetben vihetnék haza az elhunyt rokonai, egyelőre nem lett kötelező érvényű jogszabály, így a hozzátartozók kérésére továbbra is kiadják a hamvakat.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.