Most Handó Tündéék költenének tizenegymilliárd forintot közbeszerzés nélkül
Mintegy 11 milliárd forintot költhet el a nyilvánosság kizárásával a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium volt BM kórház bírósági épületté alakítására, miután az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága keddi ülésén megadta a mentesítést a közbeszerzési törvény hatálya alól. A kormánytisztviselők egységes kártyájának elkészítésével kapcsolatos napirendi pontot, amelyben 1,7 milliárd forint átlátható felhasználásáról döntöttek volna, viszont épp az egyik fideszes politikus kérésére vették le a napirendről.
Mintegy 11 milliárd forint, a nyilvánosság számára láthatatlanul történő felhasználásáról döntött a Nemzetbiztonsági bizottság a keddi napon. Ebből az összegből újítják fel és építik át a a Városligetben található régi BM Központi Kórházat a Budapest Környéki Törvényszék (régi nevén Pest Megyei Bíróság) számára, s alakítanak ki az épületegyüttesben egy szerverszobát a "nyilvántartások és a bíróságon dolgozók személyes adatainak biztonságos őrzésére".
Hat éve már annak, hogy a Belügyminisztérium kórházát megszüntették. Az ingatlant az állam kétszer is megpróbálta értékesíteni, sikertelenül. A megoldást most találták meg: az épületegyüttesben helyezik el a Budapest Környéki Törvényszék, illetve a Fővárosi Törvényszék egyes szervezeti egységeit. Itt alakítják ki a bíróságok országos szerverközpontját és többek között azt az épületrészt, amely országosan alkalmas a magas biztonsági szintet igénylő, úgynevezett kiemelt tárgyalások lebonyolítására. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) és az Országos Bírósági Hivatal illetékesei a Nemzetbiztonsági bizottság ülésén ezért a közbeszerzési törvény hatálya alóli mentesítést kértek.
Ellenzéki ellenvélemények
A szocialista Harangozó Tamás ellenpéldaként hozta fel a Nemzeti Közszolgálati Egyetem építését. Emlékeztetett arra, hogy nemzetbiztonsági érdekek alapján kérték a mentesítést a beruházás egészére, de az építkezés tételei között szereplő például 300 millió forintos parkosítási költség tekintetében még a bizottság kormánypárti tagjai sem látták indokoltnak az átláthatóság mellőzését. Így nem járultak hozzá, hogy a beruházás teljes egésze mentesüljön a pályáztatás alól.
Az MSZP-s politikus hangsúlyozta, hogy a beruházás költségétakkor 8,16 milliárd forintban jelölte meg a KIM, ugyanakkor „a kor követelményeinek megfelelő teljes átalakítás és felújítás történeti környezetbe helyezett korszerű épületegyüttes létrehozása esetén a becsült költség 10,8 milliárd forint”. A „stukkózást”, az épület külső részével kapcsolatos munkálatok versenyeztetés nélküli elvégeztetését Harangozó Tamás indokolatlannak tartotta. A bizottság szocialista elnöke, Molnár Zsolt, mondván, aránytalannak tartja, hogy a fűszál is beletartozik mentesítésbe. Az LMP-s Mile Lajos és a jobbikos Mirkóczki Ádám is úgy vélték, túlzott, hogy az átalakítás és felújítás egészét közbeszerzés nélkül bonyolítanák le.
Lövöldöző bűnözők?
A KIM és az OBH részéről fenntartották, hogy a kiemelt és a titkosan kezelendő ügyek tárgyalása, a szerverközpont, valamint a védett tanúk meghallgatása igen is igényli, hogy az építkezés teljes egésze mentesüljön a közbeszereztetéstől. A tárcát megvédendő, a fideszes Csenger-Zalán Zsolt annak adott hangot, hogy a legnagyobb védelemre van szükség, nem csak a kiemelt ügyek és a tárolt adatok, nyilvántartások miatt, hanem azért is, hogy a "bűnözők ne lőjék le a rájuk vallókat".
Molnár Zsolt ekkor felhívta a figyelmet arra, hogy ha már ezzel érvel a képviselő, akkor ebben az esetben azon is el kellene gondolkodni, hogy a környező lakóházakat is megvásárolják, hogy a bírósági épületeknek teljes védelmet nyújtsanak. A megjegyzés nem változtatott a szavazás eredményén, mert a nyolc kormánypárti képviselő támogatása lesöpörte a négy ellenzéki politikus tartózkodó szavazatát.
A kormánytisztviselői kártya nem lett téma
Az ülés további napirendi pontjai során a bizottság tagjai megadták a közbeszerzési törvény hatálya alóli mentesítést a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) hálózatbiztonsági fejlesztést szolgáló 400 millió forintos beszerzéshez. Szintén így döntöttek a bizottság tagjai a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. idei évre tervezett informatikai fejlesztéseivel kapcsolatban is. Az Európai Unió finanszírozásában megvalósuló fejlesztések összértéke 12,5 milliárd forint, amiből 1,8 milliárdra kértek mentesítést a bizottságtól.
Az ülésen elmaradt a kormánytisztviselők egységes kártyájának elkészítésével kapcsolatos megtárgyalása annak, hogy nemzetbiztonsági érdek miatt 1,7 milliárd forintot vegyenek ki tendereztetés alól – a kártya előállításának teljes költsége egyébként 2,7 milliárd. Ezt nem a bizottság ellenzéki tagjai vetették le a napirendről, hanem a fideszes Tóth József. Hogy miért nem tartják már olyan fontosnak ezt a témát, nem derült ki.
Így nem tudni, az szerepet játszhatott-e a dologban, hogy a Miniszterelnökséget vezető Lázár János államtitkár bejelentette, nem járulnak hozzá a Terrorelhárítási Központ 728 millió forintos autóbeszerzéséhez, valamint felülvizsgálja a további tételek – ruházat (kilencven millióm forint) vagy mobiltelefon (271,6 millió forint) – vásárlását is. A Honvédelmi és rendészeti bizottság ugyanis mindezt tendereztetés nélkül lehetővé tette volna. A TEK-et felügyelő Belügyminisztérium (BM) tételei között egy olyan, úgynevezett szövegbányász informatikai program is szerepelt – 154 millió forintért –, amely a BM általa felügyelt rendészeti szervek – a rendőrség, a Szervezett Bűnözés Elleni Központ, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal és a TEK – vehetik igénybe. A hvg.hu úgy tudja rendőri forrásokból, hogy ilyen programmal rendelkezik a rendőrség.