Munkamániás, következetes, precíz, barátságot nehezen kötő ember Papp Károly vezérőrnagy, akit szakmailag az ellenzéki pártok is alkalmasnak találták arra, hogy a nyugállományba vonuló Hatala József országos rendőrfőkapitány helyébe lépjen. Az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága pénteki ülésén támogatta Papp főkapitányi kinevezését.
Szinte sosem alszik – ez terjed manapság a rendőrségen belül Papp Károlyról, aki Hatala József országos rendőrfőkapitányt váltja, miután a jelöltnek a parlament Honvédelmi és rendészeti bizottsága bizalmat szavazott. Papp állandó készenlétben állásáról szóló hírnek az alapját az adhatja, hogy az idén 53 éves parancsnok, ha éjjel egy olyan értesítést kap a központi ügyeletről, amelynek tartalma felkelti az érdeklődését, akkor képes felhívni az illetékes megyei rendőrfőkapitányt vagy vezetőt, hogy beszámoltassa az ügyről.
Munkamániás, nem csak az élete a rendőrség, hanem a hobbija is – közölték a hvg.hu-val a leendő országos főkapitányt ismerő egykori és jelenlegi rendőrök, köztük volt munkatársai is. Mindannyian azt mondták róla, hogy feszes, vonalas, következetes és határozott. „Nem köntörfalaz, egyenes ember, aki magas követelményeket támaszt kollégáival szemben, de ugyanakkor magával szemben is maximalista” – tették hozzá. „Ez a keményebb sítlus rá is fér már a testületre” – mondta egyik volt munkatársa.
Apró kritikák
Papp Károly személyével kapcsolatban egy negatívumot említettek meg a megkérdezettek. Azt, hogy miután egy döntés megszületett, ahhoz akkor is kitartóan ragaszkodik, ha később kiderül, hogy a döntés mégsem annyira jó, és azon változtatni kellene. A testületen belül Papp Károllyal szemben kritikaként fogalmazzák meg többen, hogy nincs egyetemi végzettsége. A rendőrség honlapján található életrajz szerint a főrendőr a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán 1983-ban határőr tiszt és pedagógus diplomát szerzett. Tíz évvel később pedig a Rendőrtiszti Főiskola Bűnügyi Szakát is elvégezte, szakdolgozata témája a forrónyom értelmezése és az üldözés taktikája volt. A maximalizmus mellett mindig lojális a felettesével – jegyezték meg a hvg.hu-nak. Precíz, rendszerető ember, aki a katonás stílushoz még határőrként szokott hozzá. Kíváncsi és érdeklődő, allűrjei nincsenek. Ismeretséget könnyen, barátságot nehezen köt – jellemezték az ország leendő főrendőrét.
Főkapitányi munkáját biztosan megkönnyíti majd, hogy olyan helyettesei vannak, akikkel korábban több évig együtt dolgozott Vas megyében, illetve a Készenléti Rendőrségen (KR). Papp a Vas Megyei Rendőr-főkapitányságon (VMRFK) 1994 és 2000 között dolgozott. Ebben az időszakban az ORFK rendészeti főigazgatója, Halmosi Zsolt a VMRFK-hoz tartozó szombathelyi kapitányság igazgatás rendészeti osztályát vezette, majd 1997-től a főkapitányság hasonló egységét irányította. Takács Tibor bűnügyi főigazgató 1991 és 2003 között a szombathelyi kapitányságon teljesített szolgálatot. A harmadik országos főkapitány-helyettest, a Készenléti Rendőrséget vezető Balogh Jánost, pedig Papp Károly a Rebiszes, azaz KR-es parancsnoksága idején ismerte meg.
Akire Pintér felfigyelt
Papp Károlyra egyébként Pintér Sándor még első belügyminisztersége idején figyelt fel – ezt maga a belügyér említette meg a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén. A kilencvenes évek végén indították el a parancsnokok számára a vezetőképzőt. Pintér kíváncsi volt az oktatás tapasztalataira, és Papp volt az, aki "bátran kiállt és felsorolta a pozitívumokat, illetve a negatívumokat is". Állítólag ennek köszönhette, hogy Fejér megyei főkapitány lett 2000-ben. Innen került át 2007-ben a Rendészeti Biztonsági Szolgálat élére és szervezte át a 2006-os őszi zavargások alkalmával erős kritikát kapott szervezetet, melyet 2008 óta Készenléti Rendőrségnek neveztek. Ismert, Papp Károly volt az, aki a rendőri fellépéseket kivizsgáló rendőri jelentést elkészítette. A neve a nyilvánosság előtt ekkor vált ismertté.
Ezt követően 2010-ben az ORFK rendészeti főigazgatója lett, majd 2011-től a közmunkaprogramot felügyelte helyettes államtitkárként, majd a rendőrség átszervezését bízták rá a korrupciós botrány tavaly nyári kipattanását követően. Mivel ennek a feladatnak az elvégzéséhez Hatala József országos főkapitány általános helyettesének nevezték ki – ilyen pozíció nem volt korábban a testületben –, sokan biztosnak vették, hogy Hatala nyugdíjba vonulását követően ő ülhet a főkapitányi székbe. Az átszervezést a rendőrségen meglévő párhuzamosságok megszüntetésével, illetve a racionálisabb működéssel magyarázták.
Azt mindenesetre furcsának tartották, hogy a közrendvédelmi feladatokat, például rendezvények biztosítását ellátó Készenléti Rendőrségbe olvasztották be a bűnügyi munkát végző Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI), illetve sokan azt sem értették a hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó rendőrök közül, hogy miért kell megszüntetni a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az NNI szervezett bűnözés elleni részlegeit, illetve az utóbbi szervezet gazdaságvédelmi főosztályát is miért „szedték szét”.
A bizottság tagjai szerint Papp szakmailag megfelelő
A szervezeti átalakítás nem okozott megtorpanást – mondta a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén Papp Károly, aki többek között a Hatala József irányításával elvégzett feladatok további finomhangolását ígérte. Arról beszélt, hogy mivel a rendőrség állományának átlagéletkora 33 év, ezért a parancsnoki nevelőmunkában szemléletváltásra van szükség.
A vezérőrnagy elmondta, az elmúlt két évben a közterületen dolgozó egyenruhások számának növelése érdekében jelentős létszámfejlesztés történt. Idén júliusban 669 fővel emelkedik közrendvédelmis rendőrök száma, amivel a hiányzó létszám minimális marad. A jövőre nézve növelik a gyalogos szolgálatot teljesítő rendőrök számát, illetve a Készenléti Rendőrségen belül készülnek a kerékpáros rendőrök tavasztól való bevetésére. Papp Károly egyelőre nem kíván vezetőcseréket végrehajtani.
A jelöltet a belügyminiszter "szakmaiságában és erkölcsiségében a legfelkészültebb embernek tartotta", aki parancsnoki képességei alapján legalkalmasabb a nyugdíjba vonuló Hatala József főrendőr helyére. Pintér Sándor az ülés végén azt kérte a pártok jelenlévő képviselőitől, hogy a közrend, közbiztonság érdekében belügyi téren működjenek együtt. Papp Károly jelölését a bizottság támogatta. A Jobbik három tagja ugyan tartózkodott, de mint Mirkóczky Ádám megjegyezte, ez nem Papp Károly személyének szó, mert a szakmai alkalmasságához nem fér kétség, hanem azt a kormánnyal szembeni politikai véleményük kinyilvánításának szánták.