Elbukhatják a frakciót a maradó és kilépő LMP-sek is
Az LMP frakció kettéválása után több lehetőségüktől, felszólalásoktól és bizottsági helyektől is eleshetnek a párt politikusai - mondta Lövétei István alkotmányjogász az InfoRádió kérdésére.
Az országgyűlésről szóló törvény alapján csak olyan pártoknak van frakcióalakítási joga, akik választásokon nyerték azt el - mondta Lövétei István alkotmányjogász az InfoRádió kérdésére.
Hozzátette, ha egy pártból kilépnek képviselők, új pártot alakítanak, akkor az ő pártjukat nem szavazták be a parlamentbe, még ha ők, egyénileg, egy pártlistán be is jutottak. Ők tehát nem alkothatnak frakciót.
Viszont ahonnan kilépnek, ott a létszám a frakcióalakítási létszám alá kerül, így ott viszont megszűnne a frakció. Így jártak az MSZP-ből kilépő képviselők, akik a Demokratikus Koalíció nevű pártot hozták létre, vagyis nem lehetett frakciójuk.
Az LMP kongresszusa szombaton úgy döntött, nem változtatja meg a párt novemberben elfogadott határozatát, amely elutasítja az együttműködést az Együtt 2014-gyel. Ezt követően a párton belül alakult Párbeszéd Magyarországért Platform tagjai közölték, hogy elhagyják a pártot.
A platformot alapító nyolc országgyűlési képviselő ugyanakkor továbbra is megtartja mandátumát, maradnak a frakcióban, és tovább keresik az együttműködés lehetőséget Schiffer András frakcióvezetővel.
A döntés vasárnap született, és két-három hétre van szükség ahhoz, hogy a megfelelő nevet, formát megtalálják, illetve lássák a további teendőket – jelentette be vasárnap Jávor Benedek, a parlamenti képviselőcsoport novemberben lemondott vezetője.