Pintér önfenntartóvá tenné a rabokat
A fogvatartottak önellátása, valamint teljes foglalkoztatása kormányzati cél - mondta Pintér Sándor belügyminiszter az állampusztai büntetés-végrehajtási intézetben felépített baromfivágóhíd átadásán csütörtökön.
Nemcsak egy gazdasági sikerről van szó, hanem egy új szemlélet egyik állomásáról, mely azt határozta meg célként, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek gazdasági társaságai a 17 intézetben fogva tartott 17 ezer elítélt ellátását önfenntartó módon biztosítsák - mondta a belügyminiszter.
Pintér Sándor utalt arra, hogy a korábban átadott péküzemben tízezer fogvatartottnak az étkeztetéséhez a pékárut tudják biztosítani, ezen kívül a rendőregyenruhákat, az őrök és az elítéltek ruháját is a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai készítik. Olcsóbban, hatékonyabban és jobban használjuk ki azt a munkaerőt, amely a büntetés-végrehajtási intézetekben rejlik - tette hozzá.
Szerinte a jövőben lehetőség lesz arra is, hogy más állami intézmények élelmiszerellátásába is bekapcsolódjanak a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai. A belügyminiszter fontosnak nevezte azt is, hogy a gazdasági társaságoknál dolgozó fogvatartottak egy része szakképesítést is szerezhet. Ennek a civil életben is hasznát fogják venni, mert segíti az elítéltek szabadulás után beilleszkedését a társadalomba - fogalmazott Pintér Sándor.
Schneider Gyula, az Állampusztai Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft. vezetője a beruházásról azt mondta, az 500 millió forintból felépült, 1100 tonna baromfihús feldolgozására képes, európai uniós előírásoknak megfelelő, korszerű baromfivágóhíd 80 elítéltnek teremt új munkahelyet, valamint ellátja a börtönöket előhűtött és mélyhűtött baromfihússal.
Az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben elhelyezett ezer fogvatartott közül hatszáz elítélt dolgozik a gazdasági társaságnál.
Az állami tulajdonban lévő gazdasági társaság vezetője közölte, hogy a cég növénytermesztéssel és állattenyésztéssel egyaránt foglalkozik. A baromfitartás évente 80-90 ezer pulykát és 700-800 ezer csirkét nevelhet. Fontos tevékenység a juhászat, valamint a mangalica- és a lótenyésztés is. Az állattenyésztési ágazatot a gazdaság saját termelésű takarmánnyal látja el.