2013. január. 15. 07:41 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 15. 07:37 Itthon

Szilvásy György és Dávid Ibolya újra bíróság előtt

Másodfokon folytatódik ma a Fővárosi Törvényszéken az UD Zrt.-ügy, amelyben az ügyészség lehallgatási anyagok kiszivárogtatása kapcsán személyes adattal való visszaéléssel vádolta meg Dávid Ibolya volt MDF-elnököt, Szilvásy Györgyöt, a Gyurcsány-kormány titkosszolgálatokat felügyelő miniszterét és két társukat. Az elsőfokú bíróság tavaly tavasszal nem jogerősen minden vádpontban felmentő határozatot hozott.

Az ügyészség azzal vádolta Szilvásy Györgyöt és Tóth Károly volt szocialista politikust, a nemzetbiztonsági bizottság alelnökét, Dávid Ibolyát és Herényi Károly volt MDF-es politikust, hogy lehallgatott telefonbeszélgetéseket hoztak nyilvánosságra 2008 szeptemberében.

E szerint Szilvásy és Tóth a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak kiosztotta Kövér László és Demeter Ervin akkori ellenzéki, fideszes országgyűlési képviselők, egykori titokminiszterek és az UD Zrt. egyik akkori vezetője, Horváth József közötti lehallgatott telefonbeszélgetések anyagát. Dávid Ibolyának és Herényi Károlynak azt rótta fel az ügyészség, hogy a máig ismeretlen helyről származó, titokban rögzített telefonbeszélgetések hangfelvételeinek nyilvánosságra hozásával visszalépésre kényszerítették az MDF 2008 szeptemberi tisztújításán elnökjelöltként - és ily módon Dávid Ibolya riválisaként - indulni kívánó Almássy Kornélt.

Perbeszédében az ügyész felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott Szilvásy Györgynek és Dávid Ibolyának, pénzbüntetést Tóth Károlynak és Herényi Károlynak. A vádlottak mindvégig következetesen tagadták bűnösségüket, védőik bűncselekmény hiányában felmentést kértek. A Pesti Központi Kerületi Bíróság áprilisban kihirdetett elsőfokú ítéletében javarészt bűncselekmény hiányában felmentette a vádlottakat.

Vasvári Csaba bíró akkor szóbeli indoklásában a fél évtizeddel ezelőtti események kapcsán kiemelte: törvényesen, az alkotmány szellemében jártak el a vádlottak, és élesen bírálta az ügyészséget. Az ügyészség megalapozatlanság miatt fellebbezett az elsőfokú döntés ellen, így került az ügy másodfokon a Fővárosi Törvényszékre.

Hirdetés