Itthon hvg.hu 2012. december. 21. 07:47

Orbán a Kossuthon: A kormány azt hibázta el, hogy nyíltan kommunikált

A "diákok által elvetett" eredeti felsőoktatási koncepció részleteiről beszélt a Kossuth Rádiónak adott interjújában a miniszterelnök péntek reggel. A kormánynak tudomásul kell vennie, hogy hiába van jó koncepciója, ha nem tudja meggyőzni az érintetteteket, akkor nem lehet keresztülvinni az elképzelést – mondta. Azt hibázta el a kormány, hogy nyíltan tájékoztatott mindenkit – véli Orbán Viktor. A gazdaság kérdéseire kitérve úgy fogalmazott: "Európában gazdasági rendszerváltás zajlik, a nyílt tengeren vitorlázunk, óriásiak a hullámok, egy kapitány ilyenkor, ha azt mondják neki, hogy óvatosabban bánjon a kormánnyal, ezen csak nevetni tud".

"Három célt tűztünk ki, három dolgot akartunk: először is, hogy emelkedjen a felsőoktatási képzés minősége, a gyerekek ne jöjjenek ki olyan diplomákkal, amit nem tudnak használni. Másodszor 5 százalék alá akarjuk vinni a lemorzsolódás arányát, vagyis hogy aki elkezdi, az fejezze is be az egyetemet. Harmadszor nincs annyi pénzünk, hogy mi képezzük a szakembereket a külföldnek" – mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott interjúban.

A felsőoktatási reformmal kapcsolatban azt mondta: reméli, nem úgy van, hogy nem tudnak végigvinni egy új koncepciót. "Egy világos, átlátható, egyszerű, de a célokat jól szolgáló rendszerünk lesz" – mondta.

"A kormány nyílt lapokkal játszott, mindig elmondtuk, mik a szándékaink. A kormánynak volt egy elképzelése, hogy hogy jut el ezekhez a célokhoz. A diákok nem értettek egyet ezzel, féltek tőle" – fogalmazott Orbán Viktor. Lett volna mintegy tízezer teljes ösztöndíj, valamint részösztöndíj és diákkölcsön – de azt is részben az állam fizette volna. A kormány nem akarta eladósítani a diákokat – mondta Orbán az eredeti koncepcióról. "De mire ezt kibontottuk volna, addigra a diákok elvetették" – tette hozzá.

MTI / Marjai János

"A munkaadónak kellett volna fizetnie a diákhitel-törlesztést, amit az adóból leírhattak volna. Ennek a megbeszélésére nem került sor, mert a diákokban félelem alakult ki, és ezt figyelembe kellett venni."

Hiba volt tájékoztatni a közvéleményt

A kormánynak tudomásul kell vennie, hogy hiába van jó koncepciója, ha nem tudja meggyőzni az érintetteteket, akkor nem lehet keresztülvinni az elképzelést. Orbán szerint a kormány meghozta döntéseit, de mire az egész kibontakozott volna, addigra a diákok közölték, hogy nem kérnek belőle.

"Én szerveztem diákmozgalmat, hogy a KISZ mellett legyen másik diákszervezet, én tudom, hol van az értelmes párbeszéd határa" – tért ki saját diákmozgalmi múltjára a kormányfő.

"Önök itt hibáztak" – vetette fel a riporter arra célozva, hogy a kormány nem egyeztetett az érintettekkel. Mire Orbán Viktor úgy válaszolt: "lehetséges. De ha hibáztunk, az csak azért volt, mert nyíltan tájékoztattunk mindenkit". Saját bevallása szerint Orbán Viktor már nyáron is beszélt rektorokkal és diákokkal különböző rendezvényeken.

Mi (volt) a baj a felsőoktatással?

"A diákmozgalom egy nagyszerű dolog, fiatalok vagyunk, azt hisszük, hogy igazunk van" – mondta Orbán Viktor, hozzátéve a demokráciában az ellenzék megpróbál odamenni hozzájuk és a kormány ellen felhasználni a diákságot. A diákoknak kell eldönteniük, hogy erre mit lépnek, de "majd átlátnak a szitán".

Orbán "hosszasan tudná sorolni" a felsőoktatás problémáit. 10 milliárd forint fölötti adóssága van az egyetemeknek, "azt is összehozták valahogy". A miniszterelnök szerint garancia kell arra, hogy a közpénzeket jól használják fel a felsőoktatási intézmények. Olyan PPP-szerződéseket kötöttek, amelyeknél a bűncselekmény gyanúja is felmerült, lehívtak uniós forrásokat, pedig nem volt önerejük, és elvették a lehetőséget más elől – sorolta Orbán Viktor.

Ennyit megér a magasabb minimálbér

A gazdasági kérdésekre kitérve a kormányfő azt mondta: ha a pénzromlás üteme fölötti minimálbér-emelést akarnak, akkor lesznek szakmák, ahol ezt nem tudják teljesíteni, és munkanélküliség lesz. Ezeknek az ágazatoknak tehát a kormány támogatást ad, hogy ők is tudják vállalni. A kormány meghányta-vetette a dolgot, és úgy döntött, hogy a magasabb minimálbér ennyit megér. Igazából az inflációnál jobban fognak emelkedni a bérek, mert a rezsiköltségek csökkentése miatt alacsonyabb lesz az infláció, mint amivel számoltak – tette hozzá.

MTI / Marjai János

A rezsiköltségek csökkentésével kapcsolatban azt mondta: nehéz belelátni az árképzés módjaiba, de bele kell vágni a csökkentésbe. Két éve még Magyarország nem volt ilyen erős: "akkor a bicepszünk csak annyira volt erős, hogy befagyasztottuk a rezsiköltségeket" – fogalmazott. Ciprust leszámítva a magyarok fizetik a legtöbbet a rezsiért, de már elég erős az ország ahhoz, hogy ezt ne fogadja el, ezért csökkentjük a rezsit. "Lehet, hogy lesznek cégek, akiknek a profitjából ez hiányzik, de majd megtanulunk élni egymás mellett" – mondta.

"Azért vásároltuk fel az E.ON-t, hogy legyen magyar állami szereplő. Nem privatizáltunk, hanem visszavásároltunk, így van eszköz a kezünkben, amivel befolyásolni tudjuk az árakat" – fogalmazott.

Gazdaság: nem fogja felvetni az embereket a pénz, de könnyebben élnek majd

A költségvetéssel kapcsolatban úgy fogalmazott az interjúalany: "mindent el lehet szúrni, de lehet úgy élni, hogy az ember attól retteg, hogy 'jaj, csak el ne szúrjam'?". Orbán szerint azt kell nézni, amiből önbizalmat lehet meríteni.

Az emberek és a kormány egy oldalon áll – mondta. "Nagyszerű dolog, hogy minden ember vállalt valamit, az embereknek van erejük, van összefogásra való hajlam. Ha már az elmúlt két évben megcsináltuk ezt a bravúrt, akkor nem fogjuk elszúrni, és akkor idővel majd azt lehet mondani, hogy 'no, emberek, megérte'" – fogalmazott a kormány gazdasági teljesítményével kapcsolatban.

Olyan irányba megy az ország, hogy az emberek hamarosan úgy látják: tágulnak a lehetőségeik. Nem fogja őket felvetni a pénz, de könnyebben, simábban fognak tudni élni. "Európában gazdasági rendszerváltás zajlik, a nyílt tengeren vitorlázunk, óriásiak a hullámok, egy kapitány ilyenkor, ha azt mondják neki, hogy óvatosabban bánjon a kormánnyal, ezen csak nevetni tud."

Sok támadás volt Magyarország ellen, "de kibírtuk" – mondta Orbán Viktor. A bankoknak és nagy cégeknek szokatlan élmény volt, hogy részt kell venni a közteherviselésben. Ez olyan volt, mint egy lakás átalakítása, "nem mondom, hogy minden bútor a helyén van, de a kép letisztul, és mindenki látja, hogy érdemes volt belevágni" – fogalmazott.

Nem a külföldi befektetők hiányoznak

A költségvetési hiány csökken, a munkanélküliség csökken, a folyó fizetési mérleg rendben, az államadósság csökken – sorolta. A növekedés hibádzik még Orbán Viktor szerint, de szerinte nem a külföldi befektetők hiányoznak, hanem a magyar kis- és középvállalkozásoknak kell megerősödnie. El kell érni, hogy a hitelkamatok folyamatosan csökkenjenek. Elfogadható kamatok mellett fel tudnak majd venni hiteleket a vállalkozások jövőre, és akkor elindulhat a növekedés – mondta.

Orbán Viktor csak vasárnap áll neki a karácsonyi készülődésnek, mert még sok a munka – mondta az interjú végén.

Hirdetés