Az Országgyűlésről szóló törvény módosítását kezdeményezi a Fidesz, hogy bővítsék az Országgyűlés tekintélyét sértő felszólalások ellen kiszabható szankciók lehetőségét - jelentette be Gulyás Gergely fideszes képviselő a Házbizottság csütörtöki ülése után, amit az LMP kezdeményezésére hívtak össze.
Összeült az LMP kezdeményezésére a Házbizottság csütörtök reggel, hogy megvitassák, mi a teendő azután, hogy Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő hétfőn botrányos kielentéseket tett a parlamentben. Gulyás Gergely fideszes képviselő az ülés utáni sajtótájékoztatón bejelentette: a Fidesz az Országgyűlésről szóló törvény módosítását kezdeményezi.
A képviselő szerint az LMP javaslatáról nem tárgyaltak az ülésen, mert maga az előterjesztő nem volt jelen. (Schiffer András, az LMP frakcióvezetője eredetileg egy állásfoglalás-tervezet benyújtásával készült a csütörtöki házbizottsági ülésre, azonban elkésett a tanácskozásról.)
A Fideszek van javaslata
Hozzátette: a Fidesz még csütörtökön benyújtja saját javaslatát, ez annyiban bővíti a szankciók lehetőségét, hogy ha az ülést vezető alelnök nem tesz javaslatot pénzbírságra egy képviselő felszólalása miatt, a házelnöknek akkor is lenne lehetősége öt napon belül kiszabni a büntetést.
Az Országgyűlésről szóló törvény szerint a parlament tekintélyét, vagy egyes csoportokat sértő kijelentések, illetve "illetlen kifejezések" használata esetén a képiselői tiszteletdíj egyharmadáig terjedő büntetést lehet kiszabni. Gulyás Gergely azt mondta: ő nem tartja jónak a szólásszabadság törvényi korlátozását, mert az csak arra jó, hogy "mártírt csináljon néhény hülyéből a bíróságon", viszont a képviselőnek meg kell válogatniuk a szavaikat, hiszen "ez nem egy vidéki lakossági fórum, hanem a magyar törvényhozás".
A fideszes képviselő szerint a házszabály lehetőséget ad rá, hogy az ülést vezető alelnök félbeszakítsa a felszólalást, ha az sérti az Országgyűlés tekintélyét, a jobbikos Balczó Zoltán alakenök viszont azt mondta: a házszabályban nincs olyan passzus, amelynek alapján ő megvonhatta volna a szót Gyöngyösi Mártontól.
Az LMP mást akar
Schiffer András az ülés után a sajtó képviselőinek hangsúlyozta: meg kell adni azokat a jogi lehetőségeket, amelyekkel a rasszista uszítást félbe lehet szakítani az Országgyűlésben. Az LMP a Fidesz javaslatával ellentétben jobban szeretné, ha nem lehetne "pénzzel megváltani" az ilyen kijelentéseket, hanem nem is lehetne végigmondani az ilyen gondolatokat.
Éppen ezért az LMP többpárti törvénymódosítási javaslat megalkotására tesz javaslatot a többi parlamenti erő felé annak érdekében, hogy az országgyűlési törvénybe kerüljön bele: ha egy felszólalás többek között faji, vallási, vagy a lakosság más, az emberi személyiség lényeges vonásán alapuló csoportjaihoz tartozás miatti gyűlöletkeltésre irányul, akkor ezt a felszólalást félbe lehessen szakítani.
Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója úgy nyilatkozott, az LMP állásfoglalás elkészítésére vonatkozó javaslata megkésett, hiszen erről már a házbizottság keddi ülésén döntöttek a frakciók. Hangsúlyozta: az MSZP nyitott és keresi az együttműködést annak érdekében, hogy a demokratikus ellenzék és a kormányoldal közös javaslattal egyszer és mindenkorra tegye lehetetlenné az Országgyűlésben a hasonló felszólalásokat.
Zsidózás a Parlamentben
"Pont itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük azt: az itt élő és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára” - fogalmazott Gyöngyösi Márton hétfőn délután a Parlamentben, a gázai konfliktusról folytatott vitában.
A felszólalásra azóta a Raoul Wallenberg Egyesület, a Hit Gyülekezete, Schmuck Andor, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt ügyvezető elnöke, a parlamenti pártok, valamint a kormány is reagált, mindannyian elítélték a kijelentéseket. Kedd délután Kumin Ferenc, a miniszterelnökség nemzetközi kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára is a leghatározottabban elítélte az Országgyűlésben elhangzott antiszemita felszólalást, és flashmobot is szerveztek a Kossuth térre.