Reménytelen a Dél-Amerikában raboskodó magyar helyzete?
Tóásó Elődöt más vádlott-társaival együtt kifogásolható körülmények között szállították egy másik városba; szűk, az alapvető szükségletek biztosítására sem alkalmas cellában helyezve el őket.
Továbbra is eljárási kérdések uralják annak a Bolíviában kezdeményezett pernek a lebonyolítását, amelynek 39 személy, köztük a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Előd tartozik a vádlottjai közé.
A bírósági tárgyalás helyszínét többször megváltoztatták. Helyi idő szerint kedd délután a dél-bolíviai Tarija városában összeült a bíróság, ám az eljárás lebonyolításában gondot okozott egyebek között, hogy számos vádlott nem jelent meg. A perbe fogottakat eleve különböző városokban tartották fogságban vagy házi őrizetben, köztük a fővárosban, La Pazban, illetve Santa Cruzban. Tarija viszont mindkét helyszíntől messze van. Több vádlottnak a rossz egészségi állapota nem tette lehetővé az utazást.
3 és fél éve raboskodik
A 39 embert terrorizmussal vádolják. Bolíviai elit kommandósok 2009. április 16-án hajnalban a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz város Las Américas nevű szállodájában lőtték le a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Letartóztatták a horvát-bolíviai állampolgár Mario Tadicot és a román mellett magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy "terrorista csoportot" számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni.
Az akció két túlélőjét azóta is fogva tartják, holott a bolíviai törvények értelmében három év elteltével mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, hiszen 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban, és le kellett volna zárni ügyüket. Magyarországi politikusok, európai parlamenti képviselők egyaránt megfogalmazták követelésüket, hogy a bolíviai igazságügyi szervek legalább saját törvényeiket tartsák be a Tóásó-ügyben, és biztosítsanak méltányos bírósági eljárást a vádlottak számára.
A magyar-román vádlott nővére, Tóásó Edit kedd éjjel elmondta, hogy tudomása szerint a bíróság továbbra sem tudott felesküdni, ami szintén kérdésessé teszi a per lefolytatását.
Tóásó Edit egyúttal beszámolt arról is, hogy testvérét más vádlott-társaival együtt igencsak kifogásolható körülmények között szállították Tarijába, egy szűk, az alapvető szükségletek biztosítására sem alkalmas cellában helyezve el őket.