A diktatúrák történetének szempontjából nincs külön magyar, cseh és lengyel történelem, hanem közép-európai történelem létezik - mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára A katyni tragédia utóélete című konferencia megnyitó beszédében csütörtökön Budapesten.
A Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) Kremlinológiai Intézete és a Gál Ferenc Hittudományi Főiskola rendezvényén az államtitkár kitért arra, hogy a kommunizmus idején a nemzetek ellenállását akarták megtörni a közép-európai régióban, így Magyarországon is, és a középosztályt igyekeztek megsemmisíteni.
Rétvári Bence szólt arról, hogy a 15-22 ezer katyni mártír között magyarok is voltak, a mészárlást pedig a pártállami időkben a németek bűneként állították be a szovjetek. Úgy fogalmazott: fájdalmat és csapást jelentett a lengyelek számára a 72 évvel ezelőtti tömeggyilkosság. Szerinte a magyaroknak és a lengyeleknek Európában missziójuk van a közelmúlt feltárásának területén.
Hozzátette, a lengyel-magyar barátságnak egyre több ünnepe van, ami az összetartozást erősíti. Augusztus 23-át tavaly a totalitariánus diktatúrák áldozatainak emléknapjává nyilvánították, s ebbe a náci és a kommunizmus diktatúrák áldozatai egyaránt beletartoznak. Először Varsóban rendezték meg az emléknapot tavaly, az idén pedig Magyarországon lesznek a rendezvények - közölte.
Megjegyezte, a kommunizmusnak 100 milliós nagyságrendben voltak áldozatai a kommunizmus alatt. Hozzáfűzte: Katynban bírói ítélet nélkül tömegesen gyilkoltak olyan embereket, akik hazájuk védelmére szerződtek. Rétvári Bence szerint a tudományos eszmecserék, konferenciák a történelmi félreértéseket vagy a korábbi tudatos dezinformációkat helyre tudják tenni. A múltat azért kell megismerni, hogy jobban tisztában legyünk a jelenünkkel, és tudjuk tervezni a jövőnket.