Ha már primitív hazugságot akarnak valamiről terjeszteni, akkor miért nem teszik azt Széles Gábor vagy Simicska Lajos valamelyik lapjában, miért kell az MTI-t erre felhasználni és miért ilyen primitív módon? - tette föl a kérdést Karácsony Gergely LMP-s képviselő azzal kapcsolatban, hogy a nemzeti hírügynökség szerdán kiszemlézte egy pár órája regisztrált blog névtelen, Ángyán Józsefet lejárató bejegyzését.
Aggódom Ángyán Józsefért, mivel az, ahogyan a volt vidékfejlesztési államtitkár kipakolt az állami földbérletek ügyében, sokkal veszélyesebb lehet a kormányra nézve, mint a legtöbb ellenzéki kritika - írja blogbejegyzésében Karácsony Gergely. Az LMP-s parlamenti képviselő felidézi, hogy szerdán kora délután az MTI kiadott egy hírt, ami egy olyan blogbejegyzés alapján vádolta meg a volt államtitkárt, amely az MTI-hír kiadásának napján jött létre.
A vak is látja, hogy az MTI-ben azt a tervet eszelték ki, hogy mivel ciki lenne szánalmas hazugságokat eleve MTI-hírként terjeszteni, ezért előbb megírtak egy blogbejegyzést és arra hivatkozva kezdték el terjeszteni a vádakat - írja Karácsony, majd így folytatja: ha már primitív hazugságot akarnak valamiről terjeszteni, akkor miért nem teszik közzé őket Széles Gábor vagy Simicska Lajos valamelyik lapjában, tévéjében vagy rádiójában, miért kell az MTI-t erre felhasználni és ráadásul miért ilyen elképesztően átlátszó módon? Karácsony azt is leírja, megérti a kétségbesett próbálkozást, hogy Ángyánnal kezdjenek valamit, a volt államtitkár ugyanis két lábon járó bizonyítéka annak, hogy a Fidesz átvágta a választókat, hogy a harácsolás fontosabb nekik, mint a politikai hitelességük morzsáinak a megőrzése.
Mint arról beszámoltunk: az MTI szerdai hírében a napraforgoblog bejegyzését idézte, mely szerint Ángyán József azért távozott a tárcától, mert "két haverját" felmentette Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Rövidesen világossá vált, hogy egy szerdán, pár órával az MTI-szemle előtt regisztrált, egyetlen bejegyzést tartalmazó blogot tartott fontosnak szemlézni a távirati iroda. Az LMP nyílt levelet írt Belénessy Csaba MTI-vezérnek, aki válaszában leszögezte: úgy ítélték meg, hogy hírértéke van az idézett blogbejegyzésnek.
Ángyán József szerdán közölte, hogy visszautasítja azt az eljárásmódot, ahogyan az MTI, az ország közpénzekből fenntartott hírügynöksége egy hivatalosan nem létező blogon megjelentetett első és egyetlen bejegyzésből "példás" gyorsasággal, néhány óra leforgása alatt országos hírt kreált anélkül, hogy a bejegyzés tartalmát bármilyen módon ellenőrizte volna.
"Követelem, hogy a jó hírnévhez való jogom durva megsértését helyesbítő közlemény azonnali kiadásával korrigálják, s erre külön hívják fel azon sajtóorgánumok figyelmét, amelyek az Önök hírét átvették. A helyesbítő közleménnyel egyidejűleg az MTI jelen levelemet is hozza nyilvánosságra. Követelem továbbá, hogy indítsanak azonnali vizsgálatot annak kiderítésére: hogyan fordulhatott elő, hogy egy ilyen '1 napos blog' első és egyetlen bejegyzése vezető hírré válhatott az MTI-nél, különös tekintettel arra is, hogy ki vagy mely intézmény volt a 'figyelemfelhívó hírforrás'! Elvárom, hogy a vizsgálat eredményeiről engem informáljanak és a közvéleményt tájékoztassák" - közölte a volt államtitkár.
Ángyán József idén januárban nyújtotta be lemondását, indoklás nélkül. A fideszes parlamenti képviselő később többször bírálta a kormány birtokpolitikáját. Ángyán egy nyílt levelében, amelyet az őt támogató zöld szervezeteknek írt, kifejtette: "Az évtizedek alatt kialakult, ellenérdekelt 'maffiahálózat' mindent vinni akar a földtől, az erőforrásoktól a támogatásokon át a piacokig. Mindent vinni akar a vidéki, helyi közösségek, családok elől, és magam, munkatársaim valamint az emberekkel közösen kidolgozott Nemzeti Vidékstratégiánk e zsákmányszerzés útjában álltunk".
Ángyán a múlt héten interjúban üzent Orbán Viktor kormányfőnek, akivel lemondását megelőzően nem tudott találkozni. A volt államtitkár az FN24.hu-nak azt mondta, hogy "az oligarchák emberei ott ülnek a döntéshozók közelében, és akárcsak egy korábbi rendszerben az úgynevezett tartótisztek, utasításokat hoznak és információkat visznek".
"Hatalmas üzlet a föld. Az uniós területalapú támogatás lassan nálunk is eléri a száz százalékot - ez hektáronként háromszáz euró, vagyis úgy százezer forint. Ezzel szemben a bérleti díj egy átlagos aranykorona értékű területen hektáronként huszonötezer. A különbség hetvenötezer. Vagyis ha szerzel száz hektárt, az évi hét és fél millió úgy, hogy egyetlen kapavágás sem történt. Ezer hektárnál hetvenötmillió" - magyarázta a volt államtitkár.