2012. április. 22. 11:27 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 22. 11:34 Itthon

"Színtiszta cinizmus" - Mesterházy az új adóötletekről

Az MSZP elnöke írásban reagált a kormány csekk-, internet- és mobiladóztatási terveire.

Mesterházy Attila az MSZP frakcióvezetője az OS-en közölt írásában kritizálja az internetezésre, mobiltelefonálásra kivetett adókról szóló terveket, de a csekkadónál kezdi: "Olyan dolgokat adóztatna a kormány, amelyek a mindennapi élet, a napi munka, a tanulás alapvető eszközei. Orbán Viktornak fogalma sincs a hétköznapok világáról, ha azt hiszi, a pénzátutalás adóztatásával a spekuláció ellen küzd. Elektronikusan és csekken pénzt befizetnie mindenkinek kell, senki sem örömében teszi, pláne nem azért, mert egyre többen így kapják meg a fizetésüket, s csak így tudja a kötelezettségeit is teljesíteni. Ezt adóval sújtani színtiszta cinizmus." A telefonálás és az internet eleve adóztatott, ezért Mesterházy szerint "plusz adó", amiről a kormány beszél.

"Ennyit arról, hogy nincs megszorítás" - írja Mesterházy, aki sorravételezi a Fidesz eddigi adópolitikai lépeseit: "A kormányfő 2010 nyarán jelentette be, hogy megszűnik a személyi jövedelemadó felső kulcsa. Bevezették a magas jövedelműeknek előnyös adókedvezményt. Ezt kompenzálandó megkezdték az adójóváírás kivezetését, ami a közepes és alacsony jövedelműeket sújtja, továbbá bevezették a szektoriális különadókat. Mivel utóbbiakat elvileg meg kell szüntetni, most beindul az embereket szorító adóprés. A kormány tehát mindenkivel megfizetteti azt, hogy keveseknek előnyöket nyújtson" 

Mesterházy szerint a "magyarokat a saját kormányuktól kell megvédeni", a Fidesz retorikában "szabadságharcanak" nevezett politika pedig a "szégyenteljes helyzet" eltussolása. A politikus kalandor akcióknak nevezi a kormány lépéseit, és a Valutalappal szembeni tárgyalási technikáit is kritizálja: "Eleve ostobaság volt szakítani a Valutaalappal 2010-ben. Új típusú megállapodásra akkor is lett volna mód, "védőhálóra", amiről ma a kormány beszél, akkor is szükség volt. A szakítás következtében egyre romlott Magyarország pénzpiaci megítélése".  

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.